Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wdzięczność radość nadzieja

Parafii w zasadzie nie wybieramy, my ją tworzymy.

Orkiestra Garbowska prze uroczystościami odpustowymi 2023

Bogate w wydarzenia jest trzydziestolecie parafii pod wezwaniem Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny. Wystarczy przypomnieć kilka dat, aby uświadomić sobie, jak szybko i dynamicznie tworzyła się nowa wspólnota. Od poświęcenia placu pod budowę świątyni przez erygowanie parafii, konsekrację świątyni, poświęcenie krzyża i cmentarza.

Wszystkim  wydarzeniom towarzyszyły uroczystości, którym przewodniczył proboszcz parafii ks. kan. Marian Szuba.

Tak łatwo po latach wymieniać te zdarzenia, miło uczestniczyć w uroczystości jubileuszowej i przyglądać się pięknie wyposażonemu wnętrzu parafialnej świątyni, ale trzeba zdobyć się na chwilę refleksji, ile było potrzeba trudu, pokonywania przeszkód, determinacji, zaangażowania i wysiłku zarówno Księdza Proboszcza, jak i całej wspólnoty, by powstało takie dzieło, by można było z radością świętować jubileusz połączony z uroczystością odpustową.

Wszyscy oczekiwali tego dnia i wspominali, jednocześnie twierdząc, że tak szybko upłynęło 30 lat.

Jubileusz był ogromnym przeżyciem zarówno dla budowniczych tego kościoła, na czele z księdzem Proboszczem, który przeszło 30 lat swego kapłańskiego życia poświęcił, by rozbudować, wykończyć i utrzymywać w obecnym stanie naszą świątynię, ale i dla młodych ludzi, wraz z którymi rosła ta parafia i wzrastały mury kościoła.

Czas przed niedzielną uroczystością wypełniony był ogromem przygotowań.

Zgodnie ze zwyczajem, w przeddzień odpustu parafialnego, o godz. 11.00 sprawowana była na cmentarzu parafialnym Msza św. połączona z różańcem w intencji wszystkich zmarłych parafian, którą odprawił ks. kan. Marian Szuba, zaś od godz. 14 mogliśmy uczestniczyć w Festynie Rodzinnym zorganizowanym przez Sołtysa, Radę Sołecką i KGW wsi Zagrody.

Przybyli bardzo licznie parafianie i goście mogli skorzystać z wielu atrakcji.

Nie zabrakło atrakcji dla dzieci, konkursów i zabaw, których wachlarz pozwalał włączyć się osobom w każdym wieku. Wisienką na torcie był konkurs na „Najlepszy sernik w Parafii”.

W przygotowaniach do uroczystości jubileuszowych zaangażowanych było bardzo wiele osób. Każdy podzielił się swoim talentem. A wszystko to na chwałę Pana.

Na ten czas odświętnie została udekorowana świątynia i jej otoczenie.

Już tydzień przed uroczystością, na ekranach znajdujących się w kościele, prezentowana była przed każdą Mszą św. kolekcja zdjęć dokumentujących 30-letnią historię parafii, która stała się okazją do wielu wspomnień.

Jubileusz Parafii 30 lecia mw Garbowie Cukrowni 2023 r. Jubileusz Parafii 30 lecia mw Garbowie Cukrowni 2023 r. Jubileusz Parafii 30 lecia mw Garbowie Cukrowni 2023 r. Jubileusz Parafii 30 lecia mw Garbowie Cukrowni 2023 r. Jubileusz Parafii 30 lecia mw Garbowie Cukrowni 2023 r. Jubileusz Parafii 30 lecia mw Garbowie Cukrowni 2023 r. Jubileusz Parafii 30 lecia mw Garbowie Cukrowni 2023 r. Jubileusz Parafii 30 lecia mw Garbowie Cukrowni 2023 r.

Podczas Mszy Świętej jubileuszowej a jednocześnie odpustowej, 8 października 2023 o godz. 12.00, pod przewodnictwem Biskupa Pomocniczego Seniora Archidiecezji Lubelskiej Mieczysława Cisło, podziękowaliśmy Bogu za ten miniony czas i ludzi. Eucharystię koncelebrowali ks. prof. dr hab. Jarosław Popławski, ks. dr Marek Szymański – Dyrektor Wydawnictwa „Gaudium” i wikariusz biskupi ds. kultury, ks. Paweł Zdybel – zastępca Dyrektora Caritas Archidiecezji Lubelskiej, ks. kan. dr Bogdan Zatorski z diecezji Łowickiej, ks. kan. dr inż. Damian Kwiatkowski – wicekanclerz Kurii Metropolitarnej w Częstochowie, ks. dr Michał Jędrzejski – muzykolog, pracownik Instytutu Nauk o Sztuce KUL, ks. Rafał Lewandowski – wikariusz parafii w Mełgwi, ks. Tomasz Kula – kapłan Diecezji Świdnickiej, doktorant KUL.

Na uroczystość także przybyli księża pracujący kiedyś w naszej parafii, pochodzący z niej i zaproszeni goście.

Uroczystość muzycznie ubogaciła garbowska dęta orkiestra.

Podczas  Mszy św. dzieci przygotowujące się do przyjęcia I Komunii św. otrzymały z rąk ks. biskupa poświęcone różańce.

Jubileusz Parafii 30 lecia mw Garbowie Cukrowni 2023 r. Jubileusz Parafii 30 lecia mw Garbowie Cukrowni 2023 r. Jubileusz Parafii 30 lecia mw Garbowie Cukrowni 2023 r. Jubileusz Parafii 30 lecia mw Garbowie Cukrowni 2023 r. 13

W darach ołtarza złożony został m. in. Mszał wraz z podstawą pod Mszał oraz ampułki, które przynieśli Wójt Gminy Garbów wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Garbów, oraz biały ornat, który niosła przedstawicielka parafii.

Gratulacje, życzenia, pamiątkowe grawertony i kwiaty na ręce ks. kan. Mariana Szuby złożyli: Starosta Lubelski Zdzisław Antoń oraz Wójt Gminy Garbów Kazimierz Firlej wraz z zastępcą Małgorzatą Sanalutą oraz liczne delegacje z parafii.

Nie zabrakło podziękowań kierowanych dla Ks. Biskupa Mieczysława od najmłodszych parafian poprzez przedstawicieli Rady Parafialnej i rodziców dzieci przygotowujących się do przyjęcia sakramentu I Komunii św.

Jubileusz Parafii 30 lecia mw Garbowie Cukrowni 2023 r. Jubileusz Parafii 30 lecia mw Garbowie Cukrowni 2023 r.

Kapłani koncelebrujący Eucharystię otrzymali białe róże.

Na zakończenie dziękczynnej modlitwy ksiądz Biskup przewodniczył procesji eucharystycznej wokół kościoła.

Jubileusz Parafii 30 lecia mw Garbowie Cukrowni 2023 r. Jubileusz Parafii 30 lecia mw Garbowie Cukrowni 2023 r. Jubileusz Parafii 30 lecia mw Garbowie Cukrowni 2023 r.

Ten dzień był nade wszystko podziękowaniem dobremu Bogu za 30 lat istnienia wspólnoty parafialnej; za tych, którzy przez swój wkład i zaangażowanie tworzyli i nadal tworzą kształt tej wspólnoty. Biskup lubelski dziękował za posługę księdza proboszcza i kapłanów pomagających w parafii, za trud i ofiarność.

Największym skarbem tej parafii, nie są piękne mury świątyni czy sąsiadujące z nią budynki, lecz wspólnota Ludu Bożego zgromadzona wokół Chrystusa. Każdy jest w niej potrzebny i nie można poprzestać na dotychczasowych rolach duszpasterzy i wiernych świeckich.