Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Niedziela Palmowa i Wielkanoc 2016

Niedzielą Palmową w naszej parafii rozpoczęliśmy Wielki Tydzień, liturgiczny okres bezpośrednio poprzedzający Wielkanoc. Jej symbolem są palmy, kolorem – czerwień. Rozpoczyna okres przygotowania do duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Zgodnie z obrzędami katolickimi tego dnia wierni przynieśli do Kościoła palmy, symbol Zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Barwna procesja. Tak jak przed wiekami. Na pamiątkę triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Podczas każdej Mszy Św. został odśpiewany opis Męki Pańskiej przez Zbigniewa Kolibskiego, Leszka Łuczywka oraz Józefa Robaka.Rekolekcje Wielkopostne w Garbowie - Cukrowni 2016Rekolekcje Wielkopostne w Garbowie - Cukrowni 2016

Wielkanoc w Garbowie - Cukrowni 2016Triduum Paschalne rozpoczęliśmy w naszej świątyni wieczorną Mszą św. w Wielki Czwartek. Wszyscy wierni zgromadzili się na pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa jak apostołowie wokół Chrystusa z wieczernika. Mszą św. sprawował ks. Marian Szuba wraz z ks. Michałem Jędrzejskim – doktorantem KUL, który przez czas Triduum Paschalnego służył w parafii pomocą. Podczas Mszy św. obecne były dzieci przygotowujące się do przyjęcia sakramentu I Komunii świętej, aby odnowić przyrzeczenia chrzcielne.Rekolekcje Wielkopostne w Garbowie - Cukrowni 2016Wielkanoc w Garbowie - Cukrowni 2016

 Nie zabrakło także życzeń dla kapłanów, by mogli na wzór Kapłana – Chrystusa pełnić posługę wobec członków wspólnoty parafialnej oraz wszystkich ludzi spotkanych na swej drodze życia kapłańskiego. Po liturgii Eucharystycznej i rozdaniu Komunii Św. nastąpiło procesyjne przeniesienie Najświętszego Sakramentu z tabernakulum do Ciemnicy – ołtarza wystawienia; symbolizującego miejsce uwięzienia Chrystusa po Wieczerzy, gdzie trwała do późnych godzin wieczornych adoracja Chrystusa uwięzionego i cierpiącego.Wielkanoc w Garbowie - Cukrowni 2016

Wielkanoc w Garbowie - Cukrowni 2016Liturgię Męki Pańskiej sprawowanej pod przewodnictwem ks. kan. Mariana Szuby poprzedziła  droga krzyżowa o godz. 16.00.

W liturgii słowa poprzedzonej prostracją wierni słyszeli Pasję odśpiewaną przez Zbigniewa Kolibskiego, Józefa Robaka oraz Leszka Łuczywka. Po wysłuchaniu Męki Pańskiej, ksiądz wraz  z celebransem wznieśli do Boga uroczystą śpiewaną modlitwę powszechną w różnych intencjach kościoła.Wielkanoc w Garbowie - Cukrowni 2016

Po modlitwie powszechnej nastąpiła adoracja Krzyża. Wszyscy zgromadzeni adorowali odsłonięty Krzyż – znak Męki Pańskiej – podchodząc do Niego i całując z czcią. Zgodnie z wielowiekową tradycją na koniec liturgii, w procesji, przeniesiony został Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, gdzie trwała całonocna adoracja.

 W Wielką Sobotę wierni przynieśli w koszach potrawy wielkanocne, aby je poświęcić. W godzinach wieczornych wierni zebrali się na uroczystość Wigilii Paschalnej. Na zewnątrz kościoła kapłan poświęcił ogień, od którego został zapalony Paschał – symbol Zmartwychwstałego Pana. Po Liturgii Światła nastąpiła Liturgia Słowa. Czytania biblijne, śpiewane psalmy i modlitwy, przypomniały wiernym historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Po zakończonej Liturgii Słowa została poświęcona woda.Wielkanoc w Garbowie - Cukrowni 2016 Wielkanoc w Garbowie - Cukrowni 2016

Niedziela Wielkanocna, 27 marca rozpoczęła się wczesnym rankiem Mszą Św. rezurekcyjną dla uczczenia Zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczęła się od uroczystej procesji z Najświętszym Sakramentem – Chrystusem Zmartwychwstałym wśród radosnych śpiewów i bicia dzwonów. Po koniec uroczystej Mszy Św. Ksiądz Proboszcz złożył wszystkim parafianom i gościom serdeczne życzenia świąteczne i podziękował za liczne uczestnictwo w nabożeństwach Triduum Paschalnego.Wielkanoc w Garbowie - Cukrowni 2016