15 sierpnia Kościół obchodzi wyjątkowe święto – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, w naszej tradycji zwane też świętem Matki Boskiej Zielnej.
15 sierpnia to też czas największego wędrowania do miejsc kultu Maryi – do Częstochowy, Kalwarii Zebrzydowskiej, Świętej Lipki, Lichenia i wielu innych.
Już od końca X wieku znany jest zwyczaj święcenia w tym dniu ziół polnych i owoców. Wywodzi się on ze starej chrześcijańskiej legendy – apokryfu – mówiącego o tym, jak apostołowie po otwarciu grobu Matki Bożej nie znaleźli tam Jej ciała, tylko same zioła i kwiaty.
Dziś wykonane z ziół, kwiatów i owoców wianki niesiemy do kościoła, a kapłan święci je podczas Mszy św. Wianki te w każdym rejonie kraju są inaczej nazywane, np. ziele, równianki, prozanki. Po poświęceniu przez kapłana zanosimy je do domów i wierzymy w ich niezwykłą moc ochrony przed złem. Wianki mają też zapewnić dostatek, dlatego dawniej wykruszano z poświęconych ziół ziarno i mieszano je z nowym, które miało iść na siew. Również łupiny poświęconych owoców zawieszano na drzewach, aby obrodziły one w roku następnym.
W naszej parafii p w. Macierzyństwa NMP 15 sierpnia, we czwartek, Msze święte tak jak w niedzielę, a na każdej z nich poświęcenie kwiatów i ziół, pierwocin matki ziemi.
Podczas Mszy św. o godz. 11.30 w sposób szczególny parafianie dziękowali Panu Bogu za wszystkie łaski związane z ich ciężką pracą, a także złożyli dar tegorocznych plonów. Wieniec dożynkowy, symbolizujący wszystkie plony, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać – został przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Przybysławic. Koło Gospodyń Wiejskich z Zagród miało naręcza pięknych bukietów utworzonych ze zbóż, ziół i kwiatów, ponieważ z przyczyn technicznych nie można było zaprezentować równie misternie wykonanego wieńca dożynkowego. Wieniec dożynkowy z Zagród był już natomiast prezentowany na dożynkach gminnych w Garbowie oraz reprezentował naszą parafię podczas uroczystości odpustowych w Wąwolnicy.




Po uroczystym wejściu do Kościoła z chlebem dożynkowym, bukietem kwiatów, ziół i owoców poświęcenia wieńca dokonał ks. proboszcz Marian Szuba, który jednocześnie wygłosił homilię.
Jakże mocno praca rolnika związana jest z Panem Bogiem. Jak mówił kaznodzieja w czasie poświęceń pól, które odbywały się wiosną, Pan Bóg stworzył świat, zapoczątkował dzieło stworzenia, a dalej pług oddał we władanie człowiekowi. To człowiek dalej ma z Bogiem uczestniczyć w stwarzaniu świata. I uczestniczy właśnie przez pracę. Rolnik szczególnie uczestniczy w dziele stwarzania, uczestniczy w tym, co jest Boże. Kaznodzieja w homilii skierował uwagę wszystkich zgromadzonych na ważny aspekt wiary w naszym życiu, zwracając uwagę na niezwykłą ważność owoców duchowych, jakie powinien wydać każdy chrześcijanin.
Na zakończenie Mszy św. odbyła się uroczysta procesja dziękczynna wokół kościoła parafialnego, w której sławiliśmy Pana Boga i dziękowaliśmy za pomoc w ciężkiej pracy oraz prosiliśmy o opiekę nad ludźmi i plonami ziemi.
Po Mszy św. tradycyjnie mogliśmy spożyć poświęcony kawałek chleba, który nam przypomina, że powinniśmy być dla siebie nawzajem dobrzy jak chleb.