
Ludzie coraz częściej garną się do świątyń, by w zaciszu bezpiecznych murów odnaleźć cel i sens swojego życia.
Takim szczególnym miejscem jest bez wątpienia sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy. Prastare miejsce kultu maryjnego, odkrywane na nowo, staje się coraz częstszym miejscem licznych pielgrzymek, w których pątnicy poprzez Maryję pragną odkryć i kontemplować oblicze Jezusa. Jednak szczególnie uroczysty charakter mają coroczne uroczystości upamiętniające nałożenie papieskich koron Kębelskiej Pani z roku 1978
31 września spod Kościoła w Garbowie – Cukrowni po raz kolejny wyruszyła piesza pielgrzymka do Matki Bożej Kębelskiej. W tym roku uczestniczyło w niej 241 pątników w tym ponad 50 dzieci.
Pielgrzymkę zorganizował i poprowadził ks. kan. Marian Szuba.
Pielgrzymi – a niektórzy są od początku – chętnie angażowali się w posługi, włączali w śpiew, wspierali nawzajem.
Każdy człowiek ma jakieś troski i intencje. Często nie daje sobie z nimi rady i taka pielgrzymka jest czymś ogromnie ważnym, jest okazją, by móc prosić lub dziękować. Za łaski jakie otrzymujemy, ale też za każdy dzień życia. Wiele osób przychodzi prosić Matkę Boską o cuda i ich doświadcza.
Tegoroczne uroczystości były połączone z peregrynacją relikwii bł. Rodziny Ulmów. – Bohaterowie z Markowej, zapatrzeni w Świętą Rodzinę, byli zdolni do heroicznego czynu, do poświęcenia swojego życia. Uczą nas, że taką siłę można brać tylko od Jezusa i Jego Matki. Program dorocznego święta, wymodlony i wypracowany przez lata, zasadniczo się nie zmienił; były nabożeństwa w bazylice, na błoniach i w Kęble, przy czym uroczystości rozpoczęły się w sobotę już o godz. 12 powitaniem relikwii bł. Rodziny Ulmów. W programie znalazły się także wieczorne spotkania młodzieży „Wąwolnica młodych”. Był też koncert pieśni maryjnych, apel Jasnogórski z procesją światła do Kębła a także nocne msze święte w Kęble i Bazylice oraz czuwanie modlitewne.
W niedzielę o godz. 12 Sumę Pontyfikalną odprawili: abp Józef Michalik, bp Stanisław Budzik, bp Mieczysław Cisło oraz bp Adam Bab. „Warto być dobrym i życzliwym dla drugiego człowieka i trzeba takich ludzi pokazywać światu jako wzór” – mówił przewodniczący eucharystii arcybiskup Józef Michalik.
Po nabożeństwie nastąpiło odprowadzenie cudownej Figury MB do kaplicy a także pożegnanie Relikwii Rodziny Ulmów.
Tego dnia dziękowaliśmy za ofiarną pracę rolników i sadowników. Pobłogosławione zostały wieńce dożynkowe jako wyraz wdzięczności wobec Boga za dzieło stworzenia powierzone trosce i odpowiedzialności człowieka. Naszą parafię z wieńcem dożynkowym reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Zagród.

