5 maja 2024 roku w naszym kościele parafialnym podczas Mszy św. o godz. 10.30, grupa 23 dzieci ze Szkoły Podstawowej w Przybysławicach, po raz pierwszy przystąpiła do Sakramentu Eucharystii. Dzień wcześniej z bijącym sercem i olbrzymią tremą dzieci także po raz pierwszy uklęknęły przy kratkach konfesjonału, aby spotkać się z Bogiem, w Sakramencie Pokuty i Pojednania.
Przepełniała ich dziecięca radość, ponieważ to był ich pierwszy osobisty krok na drodze wiary.
Pierwsza Komunia to wydarzenie, do którego dzieci przygotowywały się bardzo sumiennie przez cały rok, podczas katechezy szkolnej z wielkim zainteresowaniem i pilnością starając się poznawać i zagłębiać prawdę dotycząca Eucharystii, dlatego pełne emocji oczekiwały na przyjęcie Pana Jezusa do swego serca.
Białe stroje komunijne dzieci symbolizowały czystość i łaskę, jaką przyjmują w tym wyjątkowym dniu.
Uroczystość rozpoczęła się na placu przed kościołem, gdzie przybyły ksiądz proboszcz Marian Szuba, który jednocześnie celebrował uroczystą Mszę Świętą, powitał i pobłogosławił wszystkie dzieci. Następnie wszyscy, wraz z gośćmi, procesjonalnie udali się do wnętrza kościoła, gdzie odbyła się główna uroczystość z ceremonią przystąpienia do Stołu Pańskiego.
W celebrację Eucharystii aktywnie włączyli się rodzice i dzieci.
Okolicznościową homilię wygłosił ks. Tomasz Kula.
Na początku kazania była pogadanka o zdrowiu, chorobie i lekarstwach. Kaznodzieja pytał dzieci, o to, co posiada witaminy i po co są one nam potrzebne. Pokazał też dzieciom różne opakowania lekarstw i witamin. Następnie zaznaczył, że człowiek to nie tylko ciało, które należy pielęgnować i o nie dbać ale człowiek to także dusza, która jest niewidoczna dla oczu. Pokazał następnie dzieciom jeszcze jedno pudełeczko na którym było napisane: Lekarstwo duszy… Zażywaj jak najczęściej!!! Wyjaśnił dzieciom, że dusza także ma swoje lekarstwo i razem z dziećmi otworzył opakowanie, a w środku były komunikanty i jedna duża hostia, używane podczas Mszy świętej – Eucharystii. Zaznaczył, że w tym pudełku jest tylko zwykły chleb, podobny do opłatka, ale podczas Mszy świętej, kiedy kapłan wypowiada słowa konsekracji ten chleb staje się Ciałem Chrystusa, mimo, że nadal widzimy tylko biały kawałek chleba. Lekarstwem duszy jest Eucharystia – Komunia święta – Chrystus obecny pod postacią chleba. Następnie zagaił, że żeby być zdrowym trzeba cały czas dostarczać ciału witaminy, i by wyzdrowieć nie wystarczy tylko raz przyjąć jakiś lek. Tak samo, by zachować zdrową duszę należy często przystępować do Komunii podczas Mszy świętej. Powiedział też, że Pan Jezus chce być przyjacielem dzieci i od tej chwili trzeba o tę przyjaźń dbać poprzez częste przyjmowanie Jezusa do serca, szczególnie w niedziele i święta. Następnie zwrócił się do rodziców i opiekunów dzieci z zachętą i wyjaśnieniem, że bez ich pomocy dzieci same nie będą w stanie budować przyjaźni z Jezusem i przyjmować Go często w Komunii, zaznaczył też, że Jezus i na nich czeka, na ich serca.
W końcu nadszedł oczekiwany moment. Dzieci przystąpiły do Stołu Pańskiego. W skupieniu, ze złożonymi rączkami podchodziły do swojego katechety, aby otrzymać wielki dar Komunii Świętej. Moment przyjęcia I Komunii Świętej był dla każdego dziecka głębokim przeżyciem duchowym, niosącym ze sobą obietnicę zjednoczenia z Chrystusem .
Cała uroczystość przebiegała w podniosłej atmosferze pełnej uśmiechów i wzruszeń.
Rodzice wraz z dziećmi złożyli dar dla parafii – nowe figury do szopki Bożonarodzeniowej.
Oczywiście, jak dobry zwyczaj nakazuje, były też podziękowania, które skierowane były najpierw do Pana Jezusa, księdza proboszcza, nauczycieli i rodziców.
Po zakończonej uroczystości dzieci otrzymały bochenek chleba, który zabrały do swoich rodzin, by przypominał im o tym, że mają być dobrzy jak chleb i pamiętały o tym szczególnym dniu. To także czas radości, refleksji i budowania silniejszych więzi rodzinnych.
Przez cały tydzień uczestniczyły w tzw. „Białym Tygodniu”, czyli nabożeństwach majowych połączonych z Mszą św.
Zwieńczeniem całego wydarzenia, we wtorek 5.05.2024r. była pielgrzymka do Krakowa Łagiewnik, gdzie dzieci dziękowały za dar Eucharystii i prosiły o błogosławieństwo na całe życie.
Młodzi pielgrzymi zwiedzili Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz Sanktuarium Jana Pawła II, gdzie modlili się przy relikwiach świętego. W kaplicy klasztornej z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. Faustyny została odprawiona Msza św. w intencji dzieci.
Z Łagiewnik udali się do Krakowa. A jak Kraków to oczywiście wzgórze Wawelskie z Zamkiem Królewskim, Katedra i dzwon Zygmunta. Potem Bazylika Mariacka i najsłynniejsze dzieło Wita Stwosza – ołtarz. Na koniec podziwiali serce Krakowa, czyli Rynek Główny.
To był tydzień pełen radości, wzruszeń i głębokich przeżyć duchowych, które z pewnością zaowocują w przyszłym życiu dzieci, które przyjęły Ciało Chrystusa.