Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Boże Ciało 2023

Boże Ciało w Garbowie - Cukrowni 2023 r.

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Ten niezwykły cud dokonuje się każdego dnia na ołtarzach całego świata.

          W naszej parafii 8 czerwca 2023 roku po Mszy Świętej o godz. 10.30 sprawowanej przez ks. Tomasza Kulę – doktoranta KUL, miała miejsce tradycyjna procesja eucharystyczna ulicami naszej miejscowości do czterech ołtarzy. Jezus mógł spojrzeć, uzdrowić i pobłogosławić nasze domy, szarość życia i trud. Procesja jest bowiem symbolem naszej wędrówki życiowej.

          Wielu z nas brało czynny udział w procesji, jak również przez posługę m.in.: niesienie, krzyża, feretronów, sztandarów, sypanie kwiatów czy posługę liturgiczną. Uroczystość Bożego Ciała miała charakter dziękczynny i radosny.

Pięknie wykonane ołtarze, udekorowane domy świadczyły o tym, że Jezus w hostii ukryty, który w tym dniu opuszcza mury świątyni i wychodzi, by jak śpiewamy „zagrody nasze widzieć przychodzi, i jak się dzieciom Jego powodzi”, był Gościem oczekiwanym.

Boże Ciało w Garbowie - Cukrowni 2023 r. Boże Ciało w Garbowie - Cukrowni 2023 r. Boże Ciało w Garbowie - Cukrowni 2023 r.

Dziewczęta sypiące kwiaty, liturgiczna służba ołtarza, zapach kadzidła, dźwięki pieśni i dzwonków, śpiew chóru, a także co najważniejsze, obecność samego Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, z pewnością pomogły nam w głębszym przeżyciu tej niezwykłej uroczystości. Na tę niezwykłą wizytę Pana z nieba zostało przygotowane także miejsce w sercach wielu parafian, którzy przyjęli Jezusa ukrytego pod postacią Chleba w komunii św.

          Przy każdym ołtarzu wsłuchiwaliśmy się w Ewangelię podejmującą temat Eucharystii. Ogromna liczba wiernych przy pięknej pogodzie dała wyraz swojej wiary i przywiązania do naszych katolickich tradycji, a pięknie przyozdobione ołtarze pomogły nam w skupieniu i modlitwie podczas tej procesji. Nie zabrakło również zdobiących ołtarze drzewek brzozy, które zrywa się i zanosi do domu, aby nas strzegły przed złem – jak głosi tradycja.

          Po procesji odśpiewano dziękczynne Te Deum a ks. Tomasz dokonał uroczystego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata.

          W czwartek 15 czerwca o godz. 18.00 procesją Eucharystyczną do ołtarzy usytuowanych wokół kościoła zakończyła się Oktawa Bożego Ciała. Po procesji nastąpiło poświęcenie wianków uplecionych z młodych ziół leczniczych i świeżych kwiatów, które są symbolem ludzkiej pracy a także utożsamiają dar Boży służący ludziom i wszelkim stworzeniom. W modlitwie prosiliśmy, aby Bóg zachował od zniszczenia naszą przyrodę, a zwłaszcza nasze plony, owoce i zioła lecznicze.

Tak jak szliśmy za Nim w procesji, tak mamy kroczyć wraz z Nim przez codzienne życie – oto przesłanie, które powinniśmy przyjąć kończąc obchody oktawy.

Boże Ciało w Garbowie - Cukrowni 2023 r. Boże Ciało w Garbowie - Cukrowni 2023 r. Boże Ciało w Garbowie - Cukrowni 2023 r. Boże Ciało w Garbowie - Cukrowni 2023 r. Boże Ciało w Garbowie - Cukrowni 2023 r. Boże Ciało w Garbowie - Cukrowni 2023 r. Boże Ciało w Garbowie - Cukrowni 2023 r.