Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Czas Świąteczny

Boże Narodzenie w parafii Macierzyństwa NMP. w Garbowie - Cukrowni 2022 r.

Zima w Garbowie - Cukrowni 2023Zima w Garbowie - Cukrowni 2023

Chociaż zewsząd tyle niespokojnych wieści o chorobach, zagrożonym pokoju, drożyźnie i niepewności jutra, to święta Bożego Narodzenia przypominają nam i na nowo uświadamiają, że źródłem najpełniejszego szczęścia wcale nie są sprawy tego świata. Powód jest jeden. Chociaż ten świat i jego sprawy tak mocno nas absorbują, są tylko czymś przejściowym; bowiem przemija postać tego świata. Żeby odkryć źródło wielkiej i pełnej radości, trzeba odkryć to co ma znamiona stałości, niezmienności i jest nieprzemijalne. Takie cechy odnaleźć możemy jedynie w Bogu, który w swojej miłości do człowieka jest stały i niezmienny. Z taką dobrą nowiną przychodzi do nas Bóg w wydarzeniu Narodzenia Pańskiego i zda się mówić do każdego z nas: Przyjdę do ciebie i dam ci szczęście na wieki. Jest jednak jeden warunek: Musisz Mnie przyjąć do swojego życia w sposób całkowicie wolny. A gdy mnie przyjmiesz to nawet krzyżowe drogi swojego życia przejdziesz w radości, która ma źródło nie w świecie, który przemija ale we Mnie – Bogu Jedynym.

U progu Nowego Roku 6 stycznia, po niedzielnej Mszy św. dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Przybysławicach, pod kierunkiem katechetki Katarzyny Sałeckiej przedstawiły społeczności lokalnej jasełka Bożonarodzeniowe, które na nowo przeniosły wszystkich w czasy sprzed 2000 lat. Oto młodzi aktorzy w pięknych przebraniach wzbogacili uczestników jasełek w nie lada przeżycia i głębokie emocje. Jasełka niewątpliwie przedłużyły czas świętowania Narodzenia Pańskiego. Przyniosły radość samym dzieciom i satysfakcję rodzicom, którzy z dumą patrzyli na swoje pociechy a swym pięknym występem zachwycili zgromadzoną w kościele publiczność.

8 stycznia 2023 roku nastąpiło uroczyste zaprzysiężenie nowej Duszpasterskiej Rady Parafialnej. Spośród licznych kandydatów wybrano, mianowano i powołano….osób. Każda z nich złożyła uroczyste ślubowanie oraz podpisała dokument zatwierdzający wybór.

Zgodnie z jej statutem funkcję Przewodniczącego pełni Ks. Proboszcz. Podczas wewnętrznego głosowania nowo ustanowionej rady wybrano na zastępcę Marcina Zarzekę.  Funkcję sekretarza objęła Hanna Majewska.

Działalność Rady Parafialnej ma charakter apostolski, stąd zasadniczo nie dotyczy spraw materialnych i bytowych. Ma troszczyć się o życie religijno – moralne parafii, wskazywać na potrzeby duchowe środowiska, wysuwać wnioski i pobudzać inicjatywę apostolską społeczności parafialnej, przekazywać duszpasterzom opinie świeckich dotyczące spraw Kościoła; docierać do parafian stojących z dala od Kościoła i zachwianych w wierze.

Po uroczystości zaprzysiężenia nowo wybrana Rada Parafialna spotkała się, aby przełamać się opłatkiem.

Jasełka w Parafii Macierzyństwa NMP Garbów - Cukrownia 2023Jasełka w Parafii Macierzyństwa NMP Garbów - Cukrownia  2023Jasełka w Parafii Macierzyństwa NMP Garbów - Cukrownia  2023Jasełka w Parafii Macierzyństwa NMP Garbów - Cukrownia  2023

22 stycznia oprawę Mszy św. o godz. 11.30 dała Garbowska Orkiestra Dęta pod batutą Kapelmistrza Kazimierza Kołodzieja. Po sumie wierni zostali zaproszeni na koncert w wykonaniu orkiestry. Muzycy dali wspaniały koncert polskich kolęd, pastorałek a także piosenek świątecznych z innych stron świata i zapraszali do wspólnego kolędowania.

Nie zabrakło również powrotu do tradycyjnej formy wizyty duszpasterskiej.

Istotą kolędy jest pobłogosławienie mieszkania lub domu, gdzie toczy się życie człowieka. Jest to niesłychanie ważne, bo prosimy Boga, aby objął swoją opieką rzeczywistość, w której funkcjonujemy. Jest okazją do rozmowy o wątpliwościach, odpowiedzi na pytania dotyczące wiary i życia religijnego. Przy okazji kapłan poznaje warunki życia ludzi, za których jest odpowiedzialny, ich kłopoty, zmartwienia, ale również i radości. Jest to więc wydarzenie ważne dla całej rodziny, jedyne w roku.

Orkiestra Dęta z Garbowa z kolędami

Koniec roku 2022 przyniósł światu również smutne wieści.

31 grudnia 2022 r., w wieku 95 lat zmarł Benedykt XVI, emerytowany papież. Joseph Ratzinger.

19 kwietnia 2005 roku został wybrany papieżem w drugim dniu konklawe i przyjął imię Benedykta XVI. Jego wybór nie był zaskoczeniem. Już pod koniec pontyfikatu św. Jana Pawła II uważano, że to on zostanie jego następcą

Ustąpił po 7 latach i 10 miesiącach pontyfikatu.

Niemiecki kardynał Joachim Meisner nazwał go „Mozartem teologii”.

Kard. Ratzinger napisał dziesiątki książek i rozpraw, głównie z teologii dogmatycznej i fundamentalnej.

Pontyfikat Benedykta XVI był bardzo odmienny w stylu od pontyfikatu papieża Polaka, ale z doktrynalnego punktu widzenia był jego kontynuacją. Mówiono o nim, że był papieżem „łagodności”, ale i odwagi, z jaką stawił czoła wyzwaniom i podjął decyzję, która przeszła do historii Kościoła.

1 maja 2011 roku beatyfikował Jana Pawła II. Zaraz po jego śmierci zgodził się na natychmiastowe otwarcie procesu beatyfikacyjnego bez konieczności oczekiwania pięciu lat.

Papież Bergoglio powiedział o nim niedawno: „To święty, to człowiek wzniosłego życia duchowego”. „Podziwiam jego inteligencję, jest wielki” – dodał Franciszek.

Benedykt XVI został pochowany 5 stycznia 2023 r. w Watykanie.

Benedykt XVI Papież

Pogrzeb Papieża Benedykta XVI.