Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wizytacja i Odpust

  Msza święta na cmentarzu parafialnym przed odpustem 2022

9 października 2022 r. – przeżywaliśmy uroczystość odpustową ku czci Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Garbowie – Cukrowni. Dzień ten związany był również z wizytacją pasterską, którą przeprowadził Ks. Bp Adam Bab.

Wizytacja to szczególny czas dla wspólnoty całej parafii, gdy Biskup, jako następca Apostołów – przychodzi do małej owczarni, aby przyjrzeć się jej radościom i troskom oraz aby modlić się wraz z nami i umocnić swoim słowem naszą wiarę. Chrystus w swoim apostole szczególnie nawiedza parafię, aby nam błogosławić.

Wizytacja i Opust w Garbowie = Cukrowni 2022r.   Ukazuje ona, że Biskup jest fundamentem i znakiem jedności Kościoła diecezjalnego. Wizytacja stanowi także okazję do pogłębienia kontaktów z duszpasterzami i wiernymi oraz różnymi wspólnotami modlitewnymi i apostolskimi, działającymi w parafii. Kanoniczna wizytacja pasterska odbywa się w każdej parafii co 5 lat. Składa się ze wstępnej wizytacji kanonicznej i wizytacji pasterskiej. Wstępnej wizytacji dokonują wyznaczone przez ks. Biskupa osoby i poprzedza ona wizytację pasterską, której dokonuje osobiście biskup diecezjalny lub wyznaczony przez niego biskup pomocniczy.

Tylko w duchu wiary możemy dostrzec głębokie znaczenie tej wizytacji i tak też chcemy patrzeć na ten czas, i prosić Dobrego Pasterza, aby dotknął nas swoją łaską i odnowił nasze życie – życie całej naszej parafii.

Wizytację kanoniczną w naszej parafii przeprowadził ks. bp Adam Bab – biskup pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej.

Biskup Adam został powitany podczas Mszy św. o godz. 8.30 przez rodziców dzieci przygotowujących się do sakramentu I Komunii świętej, następnie przez przedstawicieli rady parafialnej oraz dzieci. Podczas Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił i wręczył różańce dzieciom pierwszokomunijnym w obecności ich rodziców. Za zakończenie Mszy św. rodzice dzieci pierwszokomunijnych złożyły podziękowania Księdzu Biskupowi.

1Następnie Ksiądz Biskup spotkał się z Radą Parafialną i przedstawicielami poszczególnych grup parafialnych działających w naszej parafii oraz wszystkich zaangażowanych w życie parafii. Każdy z zebranych mógł zabrać głos i podzielić się tym, czym na co dzień zajmuje się w parafii. Spotkanie to przebiegło w radosnej i przyjaznej atmosferze. Czcigodny gość okazał zainteresowanie życiem naszej parafii, odpowiadał na pytania nurtujące członków Rady Parafialnej, a także zachęcał do podejmowania aktywności i inicjatyw na rzecz parafii.

 Wizytacja i Opust w Garbowie - Cukrowni 2022r. Wizytacja i Opust w Garbowie - Cukrowni 2022r. Wizytacja i Opust w Garbowie - Cukrowni 2022r.Obok bieżących i aktualnych spraw, jakie są poruszane w każdej parafii, mówił o potrzebie ubogacenia spojrzenia na duszpasterstwo przez pryzmat nie ilości wiernych i spraw finansowych, ale jakości i misyjności.

Podczas Sumy odpustowej. o godz.12.00 Biskup został powitany przez przedstawicieli młodzieży, Akcji Katolickiej i Apostolstwa Modlitwy. Ważną częścią wizytacji było złożenie sprawozdania z działalności duszpastersko – ekonomicznej, od poprzedniej wizytacji, przez proboszcza ks. kan. Mariana Szubę.

Uroczystej Eucharystii sprawowanej w intencji całej wspólnoty parafialnej przewodniczył ks. bp Adam Bab, a wespół celebransami byli ks. prof. dr hab. Jarosław Popławski – Profesor KUL oraz ks. dr inż. Damian Kwiatkowski – Wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Wizytacja i Opust w Garbowie - Cukrowni 2022r. Wizytacja i Opust w Garbowie - Cukrowni 2022r.  W słowie skierowanym do młodych ksiądz biskup podkreślał potrzebę posiadania różnych marzeń zgodnych z wolą Bożą. Do realizacji tych marzeń potrzebna jest jednak wiara. Akcentował też znaczenie świętości w życiu młodego człowieka. Podał przykład życia w świętości bł. Carla Acutisa. – Zmarł na białaczkę w wieku zaledwie 15 lat. W wieku 7 lat rozpoczął praktykę codziennego uczestnictwa w Eucharystii oraz cotygodniowej spowiedzi świętej. Był autorem stron internetowych o cudach eucharystycznych i o świętych Kościoła. Eucharystię nazywał autostradą do nieba. Uczył się grać na saksofonie. Jego życiowym mottem były słowa: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie” – przypomniał. Bp Adam Bab w przesłaniu skierowanym do zgromadzonych nastolatków zaapelował, aby świętymi stawali się już teraz, bo świętość to nie poczekalnia.

Podczas Sumy odpustowej po specjalnej modlitwie i wspólnym odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego ks. biskup udzielił trzydziestu młodym ludziom sakramentu bierzmowania. Następnie udzielił 6-ciu ministrantom święceń lektoratu. W ramach podziękowania za przygotowanie do sakramentu bierzmowania w darach ołtarza, dla parafii, młodzież złożyła m. in. ornat.

Wizytacja i Opust w Garbowie - Cukrowni 2022r.  Pod koniec Mszy św. podziękowania dla biskupa skierowali przedstawiciele Rady Parafialnej i Proboszcz. Miłą niespodzianką a zarazem zaskoczeniem dla gospodarza parafii okazał się przywieziony przez ks. kanclerza dra Damiana Kwiatkowskiego z Diecezji Częstochowskiej medalu Świętej Rodziny „Zasłużony dla Archidiecezji Częstochowskiej”.

Ofiarę Mszy św. zakończyła procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem udzielone przez biskupa Adama a także wspólne zdjęcie z młodzieżą oraz lektorami.

Kolejnym punktem w programie wizytacji było spotkanie z podopiecznymi Domu Dziecka w Przybysławicach. W drodze powrotnej ksiądz biskup udał się na cmentarz parafialny, by pomodlić się w intencji spoczywających tam zmarłych.

Ks. Biskup – co dało się odczuć – ujął wszystkich pogodą ducha i radością, ciepłym i krzepiącym słowem kierowanym do nas.

Wizytacja i Opust w Garbowie - Cukrowni 2022r.Wizytacja i Opust w Garbowie - Cukrowni 2022r.Owoce wizytacji, polecamy modlitwie Parafian oraz sympatykom naszej wspólnoty, która gromadzi się w naszej świątyni, jako jedna wielka rodzina parafialna.