Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bieszczadzka Skalnica 2022

     W tradycję naszej parafii wpisała się organizacja kolonii już trzydziesta przez ks. kanonika Mariana Szubę. Zaraz po zakończeniu roku szkolnego, 25 czerwca o godzinie czwartej w nocy wyjechała 50 osobowa grupa dzieci i młodzieży z parafii Macierzyństwa N.M.P. z Garbowa – Cukrowni.

    Tym razem obraliśmy kierunek- Bieszczady. Wyjazd odbył się w dniach 25 VI – 06 VII 2022 r. Wzięli w niej udział dzieci i młodzież z parafii Macierzyństwa NMP. Garbowa – Cukrowni, oraz opiekunowie: P. Małgorzata Leszek, P. Agnieszka  Pasternak oraz P. Elżbieta Czupryn.Kolonie Berezka 2022Kolonie Berezka 2022

    Pierwszy dzień zakończył się zakwaterowaniem w pensjonacie „Skalnica” w Berezce z widokiem na Bieszczadzkie szczyty. Pierwszym miejscem, które mogliśmy podziwiać była wyjątkowo malowniczo położona dolina po dawnej wsi Łopienka, oraz odbudowana z ruiny cerkiew, w której została odprawiona msza św. przez naszego księdza proboszcza Mariana. Następnie ścieżką widokową udaliśmy się do „Sinych Wirów” wraz z Łosiem z Zawoju,  gdzie po długiej i upalnej wędrówce mogliśmy zmoczyć nogi w zimnej ale orzeźwiającej wodzie.Kolonie Berezka 2022Kolonie Berezka 2022

Kolonie Berezka 2022  Następny dzień rozpoczął się od śniadania, po którym odbyliśmy wspaniały rejs Jachtami po Jeziorze Solińskim. W kolejne dni mogliśmy zmierzyć się między uczestnikami: strzelanie z łuku, biegi w spodniach 3osobowych czy przeciąganie liny, czy nauczyć się wyrabiania garnków z gliny.

   Interesującymi punktami naszych zmagań były: podróż do najwyżej położonego schroniska w Bieszczadach- Chatki Puchatka na Połoninie Wet lińskiej (1228 m n.p.m.). Nasz trud został jednak zrekompensowany pięknymi widokami, które mogliśmy podziwiać z punktu docelowego. Wiele przeżyć dostarczył nam spacer Połoniną Wetlińską, jak również zdobycie najwyższego szczytu polskich Bieszczadów –  Tarnicy (1346 m n.p.m.), która stanowi najbardziej atrakcyjny punkt widokowy w tych górach. A na koniec Korbania (894 m n.p.m.) i przepiękny widok na jezioro Solińskie oraz szczyty gór bieszczadzkich. Kolonie Berezka 2022Kolonie Berezka 2022Kolonie Berezka 2022  Wybierając się w Bieszczady nie sposób było ominąć słynną „bieszczadzką ciuchcię”. My również skorzystaliśmy z tej atrakcji. Urokliwa wąskotorowa kolejka to niezwykły zabytek techniki, kursujący tu od ponad 100 lat pośród dzikiej przyrody i rozległych połonin. Z bieszczadzkiej ciuchci poszybowaliśmy wysoko nad Solinę gdzie odbyliśmy ekscytującą podróż koleją gondolową, która zapewniła nam moc niezapomnianych wrażeń.

Podczas naszego pobytu na kolonii zwiedziliśmy także Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy – gdzie był więziony Prymas Tysiąclecia ks. Kard. Stefan Wyszyński, a także cudowne źródełko w Zwierzyniu i Kościół gdzie uczestniczyliśmy we Mszy świętej.

W upalne popołudnia korzystaliśmy z basenów Eko Mariny zanurzonych w wodach jeziora Solińskiego.

    6 lipca rano – msza święta, śniadanie i wyruszamy w drogę do domu. Na naszej trasie jest jeszcze, Sanktuarium Matki Nowego Życia  w Zagórzu, a następnie Rzeszów i Muzeum Diecezjalne, które zwiedzamy pod przewodnictwem ks. Kustosza Muzeum Pawła Batorego. Zobaczyliśmy ponad 600 eksponatów. Zbiory to dzieła sztuki sakralnej, np. Figura Madonny sprzed 1410 roku. Jeszcze lody, pizza i krótki spacer po rynku. Zmęczeni upalnym dniem ,ale bardzo zadowoleni wracamy do Garbowa – Cukrowni.             Bardzo serdecznie dziękujemy naszym sponsorom, rodzicom i wychowawcom a przede wszystkim Ks. Proboszczowi Marianowi Szubie za coroczne tak wspaniałe kolonie.