Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Boże Ciało 2022

Boże Ciało w Parafii Macierzyństwa NMP. Garbów - Cukrownia 2022 Boże Ciało w Parafii Macierzyństwa NMP. Garbów - Cukrownia 2022 Boże Ciało przypada w najpiękniejszej porze roku, obchodzone jest pod kopułą błękitnego nieba, w scenerii pełnej zieleni i kwiatów, gromadzi w miastach i wsiach niezliczone ilości wiernych.

To jedno z najważniejszych świąt katolickich, w czasie którego wierni wyznają wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Jest to jedno z najbardziej uroczystych i barwnych świąt kościelnych.

Uroczysta Msza św. w czwartek Bożego Ciała, który w tym roku wypadł na 16 czerwca, została odprawiona w parafii pw. Macierzyństwa NMP o godz. 10.30 przez ks. Tomasza Kulę – doktoranta KUL, który jednocześnie wygłosił homilię o znaczeniu Eucharystii w życiu człowieka.

Boże Ciało w Parafii Macierzyństwa NMP. Garbów - Cukrownia 2022 Boże Ciało w Parafii Macierzyństwa NMP. Garbów - Cukrownia 2022 Boże Ciało w Parafii Macierzyństwa NMP. Garbów - Cukrownia 2022 Po zakończeniu Mszy świętej i wystawieniu Najświętszego Sakramentu z kościoła wyruszyła procesja według tradycyjnego porządku. Przy dźwiękach dzwonów, ze śpiewem na ustach barwny orszak procesyjny przemierzał trasę do ustawionych, w tych samych miejscach co 2 lata wcześniej ołtarzy, przygotowanych kolejno przez parafian. Procesja zatrzymywała się przy czterech ołtarzach Przy każdym ołtarzu uczestnicy procesji wysłuchali fragmentów Ewangelii kolejno: według św. Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Procesja nie mogła się odbyć bez sypania kwiatków. Ten przywilej należy do dziewczynek pierwszokomunijnych. Są one najmłodszymi chrześcijankami, które odkryły tajemnicę Eucharystii i z pewnością było to dla nich wielkie przeżycie. Śpiewano suplikacje, hymn „Ciebie Boga wysławiamy”.

Boże Ciało w Parafii Macierzyństwa NMP. Garbów - Cukrownia 2022 Boże Ciało w Parafii Macierzyństwa NMP. Garbów - Cukrownia 2022 Boże Ciało w Parafii Macierzyństwa NMP. Garbów - Cukrownia 2022r. Boże Ciało w Parafii Macierzyństwa NMP. Garbów - Cukrownia 2022r. Boże Ciało w Parafii Macierzyństwa NMP. Garbów - Cukrownia 2022r. Boże Ciało w Parafii Macierzyństwa NMP. Garbów - Cukrownia 2022r. Najważniejszym efektem udziału w tym święcie będzie zaproszenie Pana Jezusa do naszego życia, tak, by wszedł w naszą codzienność.

Trasę procesji zdobiły proporczyki, obrazy święte i kwiaty w oknach domów. Przy ostatnim ołtarzu, ks. Tomasz Kula udzielił wszystkim uczestnikom procesji błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata.

Ks. Proboszcz podziękował parafianom za udział w procesji, jej przygotowanie, udekorowanie ołtarzy, ulic, domów, za zabezpieczenie ruchu drogowego. Procesja zakończyła się odprowadzeniem Najświętszego Sakramentu do kościoła.

Dla uczestników procesji Bożego Ciała udział w niej był publicznym przyznaniem się do wiary katolickiej, oddaniem czci Ciału Chrystusa pod postacią chleba, świadectwem przynależności do kościoła, ale również pielęgnowaniem pięknej tradycji, w której zostało się wychowanym. Tradycją jest wspólne śpiewanie pieśni religijnych, zrywanie poświęconych gałązek brzozy i zanoszenie ich do domów, by strzegły przed życiowymi niepowodzeniami.

Przez kolejne osiem dni po mszach wieczornych odbywały się podobne procesje. Uroczystą procesją do czterech ołtarzy wokół Kościoła zakończyliśmy oktawę Bożego Ciała. Przez cały tydzień dzieci I Komunijne, ich rodzice, asysta liturgiczna a także licznie zebrani parafianie uczestniczyli w codziennych procesjach z Najświętszym Sakramentem. Odczytane fragmenty czterech Ewangelii na nowo przybliżyły nam Dar Jezusa ukrytego w Najświętszej Hostii. Po zakończeniu procesji kapłan poświęcił wianki uplecione z młodych pędów kwiatów, zbóż oraz ziół.

Boże Ciało w Parafii Macierzyństwa NMP. Garbów - Cukrownia 2022 Boże Ciało w Parafii Macierzyństwa NMP. Garbów - Cukrownia 2022