Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Czas nawrócenia i pokuty

Vivere Cum Ecclesia

Wielki Post 2021. Już po raz drugi okres zadumy przed Wielkanocą  obchodziliśmy w czasie pandemii.

Czas Wielkiego Postu w parafii Garbów - Cukrownia 2021.Okresy i dni pokuty są w Kościele katolickim specjalnym czasem ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, pielgrzymek o charakterze pokutnym, dobrowolnych wyrzeczeń, jak post i jałmużna, braterskiego dzielenia się z innymi, m.in. poprzez inicjowanie dzieł charytatywnych i misyjnych. Istotą pozostaje przygotowanie wspólnoty wiernych do największego święta chrześcijan, jakim jest Wielkanoc.

W środę 17 lutego przypada Środa Popielcowa. Jest to dzień, który rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu, czyli czterdziestodniowej pokuty. Ta uroczystość ma pobudzić nas do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia

Tradycyjnemu obrzędowi posypania głów popiołem towarzyszą słowa: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” albo „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Czas Wielkiego Postu to czas szczególnego zmagania, to czas, w którym sprawdzamy moc swojego ducha.

Każdy robi inne postanowienie: jeden ogranicza palenie papierosów, drugi rezygnuje do Wielkiej Niedzieli z picia alkoholu, trzeci na czas Wielkiego Postu wyłącza telewizor, czwarty wstaje dziesięć minut wcześniej niż zwykle po to, aby porządnie odmówić poranną modlitwę. To są małe gesty, a jednak mające wielkie znaczenie, ponieważ praktycznie dzień po dniu przez czterdzieści dni dowodzą, że duch nasz jest mocniejszy aniżeli ciało.

 Patris corde, czyli ojcowskim sercem, umiłował św. Józef Jezusa”. Tymi słowami rozpoczyna się List Apostolski papieża Franciszka wprowadzający Kościół w Rok św. Józefa. Okazją jest 150. rocznica ogłoszenia św. Józefa Patronem Kościoła Powszechnego. Ojciec Święty Franciszek pragnie w swoim Liście podzielić się z nami osobistymi refleksjami na temat Opiekuna Zbawiciela i Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

Biorąc to pod uwagę, papież Franciszek postanowił w Uroczystość św. Józefa zainaugurować dodatkowo Rok Rodziny. Zakończy się on 26 czerwca 2022 r. podczas dziesiątego Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie z udziałem Ojca Świętego. W dniu 19 marca tego roku przypadnie 8. rocznica inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka oraz 5. rocznica publikacji posynodalnej adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia o pięknie i radości miłości rodzinnej.

Pomimo epidemii koronowirusa w każdy piątek Wielkiego Postu razem z Chrystusem i Jego bolejącą Matką w naszej parafii przemierzamy Drogę krzyżową a w niedziele o godz. 16,00 rozpamiętujemy mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich żali.

W piątek 19 marca obchodziliśmy uroczystość św. Józefa, oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Ten dzień możemy nazwać dniem mężczyzn. Tego dnia prosiliśmy Boga o wszelkie łaski dla nich, by codziennie wypełniali powołanie, do jakiego zostali wezwani. Podczas każdej Mszy Świętej otrzymali szczególne błogosławieństwo.

W tym dniu również rozpoczęliśmy rekolekcje wielkopostne, które trwały do  niedzieli 21 marca.

Rekolekcjonista Ks Boguta Tomasz z Belgii Rekolekcjonista Ks Boguta Tomasz z Belgii Rekolekcjonista Ks Boguta Tomasz z Belgii Rekolekcjonista Ks Boguta Tomasz z Belgii Nauki i kazania wygłosił ks. Tomasz Boguta, z parafii św. Gertrudy w Tubizie w Belgii. Tematem przewodnim rekolekcji był św. Józef, któremu poświęcony jest obecny rok duszpasterski w Kościele.

Niedziela Palmowa w parafii Macierzyństwa NMP w Garbowie - Cukrowni. Niedziela Palmowa w parafii Macierzyństwa NMP w Garbowie - Cukrowni. Niedziela Palmowa w parafii Macierzyństwa NMP w Garbowie - Cukrowni.