Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Droga do naszej Matki

Pielgrzymka piesza do Matki Bożej Kębelskiej z Garbowa - Cukrowni 2020. Tegoroczne obchody ku czci Matki Bożej Kębelskiej były wyjątkowe – odbywały się w dobie pandemii.

Żeby w tym roku dołączyć do pątników, trzeba było wcześniej się zapisać. To wymogi, jakie mają związek z korona-wirusem. Pielgrzymi stosując się do nich,

5.09.2020 r. o godz.10.00 rano wyruszyli w drogę. Do Matki Bożej Kębelskiej z parafii Macierzyństwa NMP w Garbowie-Cukrowni, przy pięknej pogodzie pielgrzymowały 104 osoby.

Jak na każdą pielgrzymkę, tak i na tę jednodniową pątnicy niosą różne intencje. Jedni idą prosić o potrzebne łaski, inni dziękują za otrzymane.

W księdze łask jest już blisko 300 spisanych przypadków maryjnych cudów. Te zeznania sprawiają, że wierni przybywają do Wąwolnicy w nadziei, że i ich intencje zostaną wysłuchane.

Pielgrzymka piesza do Matki Bożej Kębelskiej z Garbowa - Cukrowni 2020. Pielgrzymka piesza do Matki Bożej Kębelskiej z Garbowa - Cukrowni 2020. Pielgrzymka piesza do Matki Bożej Kębelskiej z Garbowa - Cukrowni 2020. Pielgrzymka piesza do Matki Bożej Kębelskiej z Garbowa - Cukrowni 2020. Sobota jest czasem pielgrzymek i wieczornych nabożeństw do miejsca objawień Maryi w Kęble. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kaplicy Matki Bożej. O godz. 18.00 odbyła się Msza św. na placu różańcowym, a celebrował ją ks.

bp Adam Bab. Po Apelu Jasnogórskim o 21.00 uczestnicy przeszli w procesji światła do Kębła. Tam o 22.00 Mszę św. celebrował bp Artur Miziński – sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Ostatnia Msza św. rozpoczęła się o północy, po niej zaplanowano czuwanie modlitewne.

W niedzielę 6 września, na placu różańcowym sumie pontyfikalnej przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak. Wraz z nim Mszę św. celebrowali abp Stanisław Budzik, bp Artur Miziński, bp Józef Wróbel, bp Adam Bab i bp Mieczysław Cisło. Żywy kult maryjny jest jednym z najstarszych na naszych ziemiach i najbardziej uczęszczanym sanktuarium archidiecezji lubelskiej – powiedział abp. Budzik.

W homilii Prymas przywołał słowa kard. Wyszyńskiego, który o wiernych diecezji lubelskiej powiedział: „ odkryłem w sercach waszych miłą słabość, waszą słabość do wspólnej naszej Matki. Maryi Najczystszej.”

Wrześniowe uroczystości w Wąwolnicy co roku są okazją do dziękczynienia za zbiory. Błogosławiąc wieńce żniwne, w tym i wieńce z naszej parafii, abp Polak przypomniał słowa papieża Franciszka, że: „solidarność jest drogą, którą musimy iść ku światu po pandemii, ku uzdrowieniu naszych chorób indywidualizmu i egoizmu.” Prymas zaapelował o wdzięczność Bogu za zebrane plony. – Mamy przecież świadomość, że służą one dobru naszemu naszych bliźnich, ale też, w pewnym sensie, są i musza być solidarnie przeznaczone dla wszystkich. Zawsze trzeba, by chleb był sprawiedliwie dzielony. Zawsze trzeba, aby nikomu go nie brakowało. Ziemia jest wspólnym dziedzictwem, którego owoce powinny służyć wszystkim – powiedział.

Pielgrzymka piesza do Matki Bożej Kębelskiej z Garbowa - Cukrowni 2020. Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy to kolejne miejsce w Polsce, które upamiętnia Kapłanów Katyńskich. Uroczystego poświęcenia pomnika ku ich czci dokonał arcybiskup Wojciech Polak, Prymas Polski oraz arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Jak powiedział Łukasz Stefaniak, prezes Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich, pomnik upamiętnia 33 kapelanów różnych wyznań i religii, z czego z Lubelszczyzny pochodziło, bądź pracowało aż dziesięciu. Są to duchowni katoliccy, prawosławni, grekokatolicy i wyznania mojżeszowego.

Odsłonięcia pomnika dokonali przedstawiciele rodzin zamordowanych na Wschodzie Kapelanów. Wieńce złożyli obecni na uroczystości Poseł na Sejm RP Sylwester Tułajew, a także przedstawiciele marszałka województwa lubelskiego i wojewody lubelskiego.

Pielgrzymka piesza do Matki Bożej Kębelskiej z Garbowa - Cukrowni 2020.