Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dzień I Komunii św. 2020

Dzień pierwszej Komunii św. w parafii Garbów - Cukrownia 2020.

Pierwsza Komunia Święta oraz Sakrament Pokuty i Pojednania to dla dziecka i dla jego rodziców szansa na przeżycie wielkiego święta miłości Boga do człowieka. Eucharystia wraz z komunią świętą jest niezwykłym darem Boga, który pragnie być pokarmem dla człowieka już tu, w wymiarze życia doczesnego. Los każdego z nas w dużej mierze zależy od tego, czym się karmimy na co dzień. Ważna jest zdrowa żywność dla naszego ciała, ale jeszcze ważniejsze jest to, czym karmimy nasz umysł i nasze serce.

Epidemia koronowirusa wymusiła zmianę niemal wszystkich terminów uroczystości kościelnych dlatego w maju nie odbyły się zaplanowane przyjęcia sakramentu pierwszej komunii świętej, dlatego w sobotę 4 lipca 2020r. w tutejszej parafii, w okrojonym składzie, odbyła się uroczystość I Komunii Świętej.

Dzień pierwszej Komunii św. w parafii Garbów - Cukrownia 2020. Dzień pierwszej Komunii św. w parafii Garbów - Cukrownia 2020.   Sakrament Pierwszej Komunii Świętej to ważne wydarzenie nie tylko dla dzieci przyjmujących pierwszą Komunię, ale również dla całych rodzin. To wielkie duchowe przeżycie poprzedza odpowiednie przygotowanie. W tym roku ze względu na pandemię uroczystości komunijne wyglądały jednak nieco inaczej.

Do stołu eucharystycznego po raz pierwszy przystąpiło 23 dzieci, które ukończyły klasę III Szkoły Podstawowej w Przybysławicach. W celebrację Eucharystii aktywnie włączyli się także dumni rodzice.

Sam dzień pierwszej Komunii został poprzedzony licznymi przygotowaniami oraz próbami. Dużą pomoc okazali rodzice dzieci, służąc swoją modlitwą oraz zaangażowaniem podczas prób jak również samej uroczystości w kościele. We czwartek dzieci po raz pierwszy przystąpiły do sakramentu pojednania.

W sobotę o godzinie 10:30, dzieci wraz z rodzicami zgromadziły się na placu przed kościołem, aby tam poprosić ich o błogosławieństwo. Po błogosławieństwie, ks. kan. Marian Szuba pokropił dzieci święconą wodą, a następnie wszyscy udali do kościoła aby uczestniczyć w jednej z najważniejszych Mszy w życiu każdego dziecka.

Weszły do kościoła na spotkanie z Jezusem, w otoczeniu swoich rodzin. Przepełniała ich dziecięca radość, gdyż to był ich pierwszy osobisty krok na drodze wiary. Ich rodzice byli pierwszymi świadkami tego spotkania. Przystępując ze swoimi dziećmi do stołu eucharystycznego, dali swoim dzieciom czytelne świadectwo o miłości Boga do człowieka.

Dzień pierwszej Komunii św. w parafii Garbów - Cukrownia 2020. Dzień pierwszej Komunii św. w parafii Garbów - Cukrownia 2020. Dzień pierwszej Komunii św. w parafii Garbów - Cukrownia 2020. Dzień pierwszej Komunii św. w parafii Garbów - Cukrownia 2020. Uroczystą Mszę św. celebrował ks. Marian Szuba, który wygłosił okolicznościową homilię.

Z ofiar rodzin dzieci przystępujących do sakramentu kupione zostały girlandy oraz 4 choinki.

Było uroczyście i pięknie. Na zakończenie uroczystości dzieci podziękowały ks. Proboszczowi oraz rodzicom i wszystkim, którzy włączyli się w pomoc przy organizacji I Komunii wręczając bukiety kwiatów oraz białe róże. Na zakończenie dzieci otrzymały chlebki, którymi podzieliły się przy stole ze wszystkimi zaproszonymi gośćmi.

Przez cały tydzień dzieci przeżywały tzw. biały tydzień, by w ten sposób przedłużyć radość z uroczystości Pierwszej Komunii Świętej, to kontynuacja tego Wielkiego Dnia Pierwszej Komunii św. oraz przedłużenie świętowania i radości z tego, że Pan Jezus przychodzi do nich i mogą w pełni uczestniczyć we Mszy św. Jest to też stary zwyczaj nawiązujący do pierwszych wieków chrześcijaństwa. Na zakończenie białego tygodnia dla dzieci i ich rodziców został zorganizowany grill.

Na pewno ten piękny dzień zapadnie w pamięć zarówno dzieciom jak i ich rodzicom na całe życie. Dzień pierwszej Komunii św. w parafii Garbów - Cukrownia 2020. Dzień pierwszej Komunii św. w parafii Garbów - Cukrownia 2020. Dzień pierwszej Komunii św. w parafii Garbów - Cukrownia 2020.