Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Nasza Matka 2019

Odpust Parafialny w Garbowie - Cukrowni 2019 Ks. Paweł Batory

Odpust Parafialny w Garbowie - Cukrowni 2019 Ks. Paweł BatoryOdpust parafialny, czyli święto patronalne kościoła parafialnego jest przede wszystkim świętem wspólnoty wiernych tworzącej daną parafię. To szczególny czas łaski i Bożego miłosierdzia. To dzień, w którym każdy wierzący ma okazję doświadczyć w sposób bardzo konkretny łaski Bożej miłości, wyrażającej się w darze odpustu. Świętowanie odpustu parafialnego przypomina także o powołaniu do świętości każdego chrześcijanina.

Uroczystości odpustowe rozpoczęliśmy w sobotę Mszą św. na cmentarzu parafialnym, obejmując pamięcią naszych bliskich zmarłych.

Niedzielnej Mszy św. południowej przewodniczył ks. Paweł Batory – dyrektor Muzeum i diecezjalny konserwator zabytków diecezji rzeszowskiej.

W koncelebrze uczestniczył ks. Józef Gąsik -misjonarz.

Ks. Dyrektor w homilii mówił o tym jak prawda o macierzyństwie Maryi czyli to, że nazywana była Matką Boga, niosła w historii i poniekąd niesie po dziś dzień duży ładunek rewolucyjny, mówiący m. in. o godności i wartości kobiety jako osoby. Ponadto prawda o Bożym macierzyństwie może inspirować nas również do tego, by swoim życiem dawać Jezusa innym, niejako „rodzić go” w ludziach – na wzór Maryi.

Do uświetnienia uroczystości odpustowych przyczynił się również chór parafialny pod dyrekcją organisty Grzegorza Konecznego.

W naszej parafii zabrzmiały słowa pięknej pieśni moniuszkowskiej „Ojcze z niebios Boże, Panie”, pochodzącej z IV aktu opery Halka. W ten sposób parafia włączyła się w inicjatywę Prezydenta RP Andrzeja Dudy związaną z obchodami 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, twórcy naszej opery narodowej, piastującego w latach 1840 – 1858 posadę organisty w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Apostoła Ewangelisty w Wilnie.Odpust Parafialny w Garbowie - Cukrowni 2019 Ks. Paweł Batory

Kolejne utwory, które wykonał chór to średniowieczna antyfona łacińska z VIII w. – hymn ku czci Matki Bożej – Ave Maria Stella, następnie średniowieczna pieśń pasyjna – Stabat Mater Dolorosa.

Duet Bernadeta Węglińska Korzan – sopran i Magdalena Jaroszuk – alt, wykonały utwór Ave Maria Giulio Caccini, wykorzystującej fragment tekstu modlitwy Zdrowaś Mario z towarzyszeniem organów i klarnetu, na którym grał Lech Mirosław.

Uroczysta Msza św. zakończyła się uroczystą procesją z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła oraz błogosławieństwem udzielonym wiernym przez głównego celebransa.

Odpust Parafialny w Garbowie - Cukrowni 2019 Odpust Parafialny w Garbowie - Cukrowni 2019 Odpust Parafialny w Garbowie - Cukrowni 2019 Odpust Parafialny w Garbowie - Cukrowni 2019 Ks. Paweł Batory Odpust Parafialny w Garbowie - Cukrowni 2019 Ks. Paweł Batory