Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Droga do Matki 2019

Pielgrzymka do Matki Kębelskiej z Garbowa - Cukrowni 2019

Sanktuaria maryjne są według słów papieża Franciszka „płaszczem światła, które nas okrywa, kiedy uciekamy się pod opiekę Dziewicy Matki, aby Ją prosić: „Okaż nam Jezusa. Pod Jej płaszczem się nie zagubimy; przez Jej ręce przyjdzie do nas nadzieja i pokój, których tak bardzo potrzebujemy.”

          W uroczyste obchody 41 rocznicy koronacji Figury Matki Bożej Kębelskiej włączyło się wielu parafian. Wielu udało się na uroczystą wieczorną Mszę św. do Kębła. Kolejni pielgrzymowali pieszo wychodząc w sobotę 31 sierpnia, z kościoła w Garbowie – Cukrowni o godz. 10.00, przy pięknej pogodzie, z uśmiechem na twarzy i intencją w sercu, przy akompaniamencie gitar, by po przejściu kilkudziesięciu kilometrów stanąć na wąwolnickich błoniach – miejscu celebry. Wędrowanie, jak to na pielgrzymkę przystało, upłynęło na modlitwie, śpiewie, rozmowach z bratem i siostrą.Pielgrzymka do Matki Kębelskiej z Garbowa - Cukrowni 2019

Tym razem grupa 136 osób, wraz z Ks. Proboszczem, podjęła trud pieszej pielgrzymki. Jeszcze inni dotarli samochodami, aby włączyć się w przeżywanie głównej rocznicowej Mszy św., w której głównym celebransem był ks. bp. Krzysztof Nitkiewicz z Sandomierza. On też wygłosił homilię.

Modlitwa w sanktuarium rozpoczęła się 31 sierpnia wczesnym rankiem. Z czasem przybywało pątników, którzy uczestniczyli w Mszach św., nabożeństwach maryjnych i koncertach. Wieczorem Apel Jasnogórski i procesję do miejsca objawień w Kęble poprowadził bp Artur Miziński. W homilii w Kęble Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski mówił, że wierni gromadzą się na modlitwie, „by odnaleźć moc wiary, by móc coraz bardziej otwierać się na Boga”.

Drugą dobę świętowania rozpoczęła o północy Msza św. koncelebrowana przez księży rodaków i byłych wikariuszy parafii w Wąwolnicy. Pielgrzymi czuwali na modlitwie u stóp Maryi przez całą noc. Przed południem cudowna figura Matki Bożej Kębelskiej została wyniesiona na Plac Różańcowy w uroczystej procesji. Tam odbyła się Eucharystia dla młodzieży pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło.

Pielgrzymka do Matki Kębelskiej z Garbowa - Cukrowni 2019Pielgrzymka do Matki Kębelskiej z Garbowa - Cukrowni 2019Pielgrzymka do Matki Kębelskiej z Garbowa - Cukrowni 2019Kulminacyjnym punktem obchodów była uroczysta Suma pontyfikalna sprawowana 1 września pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, z udziałem abp. Stanisława Budzika i pomocniczych biskupów lubelskich. W homilii Biskup Sandomierski skupił się na potrzebie przebaczenia i budowania wspólnoty oraz kultury spotkania.

Z naszej parafii uczestniczyła delegacja mieszkańców Zagród wraz z wieńcem dożynkowym.

W tym roku uroczystości miały dodatkowo szczególny charakter, ponieważ 1 września z inicjatywy Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Wąwolnicy oraz Stowarzyszenia na Rzecz Promocji Dolnego Śląska ukazała się Sanktuaryjna Księga Łask, opisująca 282 cuda Matki Bożej Kębelskiej. Dzieło ufundował Ryszard Chruścicki uroczony w Wąwolnicy, a mieszkający obecnie na Śląsku członek obu organizacji.         Wieniec Dożynkowy z Parafii Garbów - Cukrownia w Wąwolnicy 2019Wieniec Dożynkowy z Parafii Garbów m- Cukrownia w Wąwolnicy 2019 Wieniec Dożynkowy z Parafii Garbów m- Cukrownia w Wąwolnicy 2019Pielgrzymka do Matki Kębelskiej z Garbowa - Cukrowni 2019