Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

CZAS MIŁOŚCI 2018

Kościół świąteczny w Garbowie Cukrowni 2019                                                   W kolędowym nastroju…

Kościół świąteczny w Garbowie Cukrowni 2019

Jasełka 2018 w Parafii Garbów - Cukrownia Jasełka 2018 w Parafii Garbów - Cukrownia Jasełka 2018 w Parafii Garbów - Cukrownia

Kolędy to prosty i wspaniały sposób, żeby opowiedzieć o Bożym Narodzeniu. To również sposób na ewangelizację i dzielenie się wiarą.

Przegląd Kolęd i Pastorałek w Parafii Garbów - Cukrownia 2018

Przegląd Kolęd i Pastorałek w Parafii Garbów - Cukrownia 2018Chyba żaden z narodów nie może pochwalić się takim bogactwem pieśni, od najdawniejszych, staropolskich, do tych współczesnych, od liturgicznych do pastorałek.

Taki przekrój przez te najsłynniejsze do mniej znanych zabrzmiały podczas XII Gminno-Parafialnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek „Bóg się rodzi”, w dniach 30.12.2018 i 6.01.2019 r .w parafii pw. Macierzyństwa NMP w Garbowie- Cukrowni. Blisko 190 uczestników, samodzielnie lub pod kierunkiem swoich opiekunów, prezentowało świąteczne kolędy i pastorałki podtrzymując tradycję czasu świątecznego oraz tradycję przeglądu, który nie ma formy konkursu. Przegląd Kolęd i Pastorałek w Parafii Garbów - Cukrownia 2018 Przegląd Kolęd i Pastorałek w Parafii Garbów - Cukrownia 2018 Przegląd Kolęd i Pastorałek w Parafii Garbów - Cukrownia 2018

Honorowy patronat nad przeglądem objął proboszcz parafii w Garbowie-Cukrowni ks. kan. Marian Szuba oraz Kazimierz Firlej – wójt Gminy Garbów.

Takie spotkanie to również dobry moment, by wysłuchać i zobaczyć zespoły muzyczne funkcjonujące w placówkach oświatowych i kulturalnych na terenie gminy garbów.

Przegląd Kolęd i Pastorałek w Parafii Garbów - Cukrownia 2018

Tak duża liczba występujących jest niewątpliwie dowodem pielęgnowania tradycji wspólnego kolędowania. Podczas przeglądu mieliśmy okazję usłyszeć piękne wykonania kolęd w języku polskim i niemieckim.

Przegląd Kolęd i Pastorałek w Parafii Garbów - Cukrownia 2019 Przegląd Kolęd i Pastorałek w Parafii Garbów - Cukrownia 2019 Przegląd Kolęd i Pastorałek w Parafii Garbów - Cukrownia 2019

Nie zabrakło rodzinnych duetów, kwartetu Grzegorza Konecznego z synami i córką, którzy nie tylko śpiewali ale także grali na organach, trąbce i saksofonie. Młodzież kl. V Szkoły Podstawowej z Woli Przybysławskiej pięknie wykonała „Kolędę dla nieobecnych” z myślą o najbliższych, którzy już od nas odeszli.

Dzieci kl. III ze Szkoły Podstawowej w Przybysławicach natomiast zagrały na fletach kolędę „Lulajże Jezuniu”.

Uroczą pastorałkę „Bosy Pastuszek”, napisaną w 1988 r. specjalnie dla śpiewu dziecięcego wykonał przy akompaniamencie akordeonu dziecięcy zespół tańca ludowego „Bogutki”.

Na uwagę zasługuje fakt zróżnicowania repertuaru, dzięki temu usłyszeliśmy nawet kolędy apokryficzne takie jak „Stała nam się nowina miła”, w wykonaniu chóru z parafii w Garbowie Cukrowni.

Przegląd Kolęd i Pastorałek w Parafii Garbów - Cukrownia 2019 Przegląd Kolęd i Pastorałek w Parafii Garbów - Cukrownia 2019 Przegląd Kolęd i Pastorałek w Parafii Garbów - Cukrownia 2019

Serca publiczności niewątpliwie podbił ks. Michał Jędrzejski, który cudnie wtórował na skrzypcach kolędom śpiewanym przez Koło Gospodyń Wiejskich z Zagród. Swoją grą porwał wszystkich wiernych do wspólnego kolędowania, które było okazją do wielu radości i wzruszeń oraz głębokich przeżyć artystycznych i duchowych.

 W pierwszym etapie przeglądu magię Świąt Bożego Narodzenia, gdzie oto bowiem w ludzkiej rodzinie przychodzi na świat Boży Syn – Zbawiciel przybliżyły dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Przybysławicach pod opieką katechetki Katarzyny Sałeckiej prezentując jasełka.Przegląd Kolęd i Pastorałek w Parafii Garbów - Cukrownia 2019

Uhonorowaniem zaangażowania uczestników i opiekunów były pamiątkowe dyplomy wraz z nagrodami.

Różnorodny repertuar tegorocznego przeglądu oraz ciekawe aranżacje muzyczne z pewnością pozostaną na długo w pamięci zgromadzonej publiczności.