Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Festiwal Pieśni 2018

                              Muzyka wyraża naszą wiarę Festiwal Pieśni Maryjnej w Garbowie - Cukrowni 2018Festiwal Pieśni Maryjnej w Garbowie - Cukrowni 2018

Festiwal Pieśni Maryjnej w Garbowie - Cukrowni 2018   Może od czasu do czasu zastanawiamy się jaka jest nasza kondycja. Myślimy o kondycji fizycznej, cielesnej. Ale od czasu do czasu możemy pomyśleć jaka jest nasza kondycja duchowa? Maj może sprzyjać takiej refleksji. Niektórzy chodzą na nabożeństwa majowe, a my, w Garbowie – Cukrowni jednocześnie zapraszamy na Festiwal Piesni Maryjnej. Bo przecież, kto śpiewa, ten dwa razy sie modli, mawiał św. Augustyn, a nasza muzyka, może wyrażać naszą wiarę, jak mawiał w XX wieku francuski kompozytor Olivier Messiaen.

Do jednej z najmniejszych parafii archidiecezji od 23 lat przybywa liczna rzesza uczestników festiwalowych zmagań. W tym roku 26 maja parafia gościła 228 wykonawców, którzy zaprezentowali wiele ciekawych i nowych aranżacji oddających klimat modlitwy i uwielbienia.Festiwal Pieśni Maryjnej w Garbowie - Cukrowni 2018

Festiwalową sobotę, jak zawsze, rozpoczęło nabożeństwo majowe pod przewodnictwem proboszcza ks. kan. Mariana Szuby, który przypomniał o prawdziwej istocie spotkania czyli modlitwie.

          Organizatorzy tak trafnie ułożyli założenia programowe i regulamin, że do dzisiaj formuła konkursu nie zmieniła się. Celem festiwalu jest propagowanie piosenki religijnej jako formy ewangelizacji i jedności; prezentacja umiejętności i artystycznego dorobku wykonawców; ożywienie religijnego ruchu artystycznego; integracja środowiska młodzieży chrześcijańskiej poprzez wspólną pracę, a także rozwój intelektualny i duchowy organizatorów; nabywanie doświadczeń poprzez wspólne bezinteresowne i sumienne działania we wspólnocie; spotkanie wszystkich, którzy chcą przez muzykę i śpiew chwalić Boga i Maryję; pogłębienie i przeżywanie takich wartości jak wiara, kultura i dobre obyczaje, a także pokazywanie pracy i wysiłku, jaki należy włożyć, aby śpiewem i muzyką radować innych. Założeniem festiwalu jest również rozbudzanie inwencji twórczej i odwagi w prezentacji twórczości, odkrywanie młodych talentów, uczenie właściwego współzawodnictwa.

W jury konkursu, które obradowało pod przewodnictwem Grzegorza Konecznego, zasiedli: Zofia Górecka, Urszula Matejczuk, Anna Pacek, Maria Sikora i Kazimierz Firlej oceniając emisję głosu, dykcję, intonację, dobór repertuaru do możliwości wiekowych i wokalnych, stopień trudności prezentowanego utworu, bogactwo harmoniczno-metodyczne wykonywanych kompozycji.

Po przesłuchaniach komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. W kategorii schole 1. miejsce przypadło scholi „Kościelne nutki” z parafii w Kurowie, 2.- scholi „Dzieci Boże” z parafii pw. św. Stanisława i św. Marii Magdaleny z Dzierzkowic, a 3. otrzymała schola „Grupa Raduj się” z parafii pw. Narodzenia NMP i św. Sebastiana w Krasieninie, Krasienin –Kolonia. Wyróżnienie otrzymała schola oratorium św. Jana Bosko z Garbowa Cukrowni, schola „Aniołki” z parafii św. Józefa w Markuszowie oraz schola „oaza z Ludmiłówki” z parafii św. Stanisława i św. Marii Magdaleny z Dzierzkowic.Festiwal Pieśni Maryjnej w Garbowie - Cukrowni 2018

Laureatem w kategorii solistów został duet Zuzanna Jońska i Oliwer Leśniak z Krasienina, 2. miejsce zajęła Fabiana Smolak z Garbowa, a na 3. miejscu uplasowała się Amelia Pasternak z parafii Macierzyństwa NMP w Garbowie – Cukrowni. Wyróżnienie otrzymała scholistka Anna Bohdnowicz z Lublina.

Wśród zespołów najlepiej zaprezentował się zespół ludowy „Kocudzanki” działający przy Klubie Seniora w Kocudzy, 2. miejsce otrzymał zespół muzyczno-wokalny z Krasienina działający przy parafii Narodzenia NMP i św. Sebastiana oraz przy Stowarzyszeniu im. I. Kosmowskiej w Krasieninie, a na 3. miejscu uplasowało się Koło Gospodyń Wiejskich z Zagród. Wyróżnienie przypadło dla zespołu śpiewaczego „Radość” z Liszna, „Piotrowianek” z Piotrowic Wielkich oraz zespołu młodzieżowego z Dzierzkowic.

W kategorii chórów jako jedyny uczestnik zaprezentował się chór parafialny z parafii pw. Macierzyństwa NMP w Garbowie – Cukrowni.

Wśród przybyłych gości nie zabrakło Posła na Sejm RP Jana Łopaty oraz

w-ce starosty lubelskiego Roberta Wójcika, którzy rokrocznie znajdują czas, aby przybyć do tej małej parafii by pokłonić się Najświętszej Panience i spotkać z uczestnikami festiwalu.

W gronie sponsorów tegorocznego festiwalu znaleźli się: Starostwo Powiatowe w Lublinie, Urząd Gminy w Garbowie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Garbowie, tygodnik katolicki „Niedziela” oraz „Gość niedzielny” Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Ryjek” s.j. Woźniak i spółka z Nasutowa, piekarnia T. Drozda, Bank Spółdzielczy Niemce filia w Garbowie, Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa z Garbowa, producent skoroszytów „File” z Garbowa.Festiwal Pieśni Maryjnej w Garbowie - Cukrowni 2018

Festiwal zakończył się wręczeniem statuetek z wygrawerowanym logo festiwalu, dyplomów oraz ogromem nagród ufundowanych przez darczyńców.Festiwal Pieśni Maryjnej w Garbowie - Cukrowni 2018

Bo w tej małej parafii każdy wygrywa, a dzięki darczyńcom nikt nie wyjeżdża z pustymi rękami.