Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Festiwal Pieśni Maryjnej

W parafii pw. Macierzyństwa NMP w Garbowie – Cukrowni już na stałe w kalendarium wydarzeń majowych wpisany jest Festiwal Pieśni Maryjnej „Ave Maria”, który stał się szczególnym sposobem szerzenia czci Maryi.XXII Festiwal Pieśni Maryjnej w Garbowie - Cukrowni 2017

W tym roku 27 maja parafia gościła 312 wykonawców, którzy zaprezentowali wiele ciekawych i nowych aranżacji oddających klimat modlitwy i uwielbienia.

Festiwalową sobotę, jak zawsze, rozpoczęło nabożeństwo majowe pod przewodnictwem proboszcza ks. kan. Mariana Szuby, który przypomniał o prawdziwej istocie spotkania czyli modlitwie.XXII Festiwal Pieśni Maryjnej w Garbowie - Cukrowni 2017

Organizatorzy tak trafnie ułożyli założenia programowe i regulamin, że do dzisiaj formuła konkursu nie zmieniła się. Celem festiwalu jest propagowanie piosenki religijnej jako formy ewangelizacji i jedności; prezentacja umiejętności i artystycznego dorobku wykonawców; ożywienie religijnego ruchu artystycznego; integracja środowiska młodzieży chrześcijańskiej poprzez wspólną pracę, a także rozwój intelektualny i duchowy organizatorów; nabywanie doświadczeń poprzez wspólne bezintetesowne i sumienne działania we wspólnocie; spotkanie wszystkich, którzy chcą przez muzykę i śpiew chwalić Boga i Maryję; pogłębienie i przeżywanie takich wartości jak wiara, kultura i dobre obyczaje, a także pokazywanie pracy i wysiłku, jaki należy włożyć, aby śpiewem i muzyką radować innych. Założeniem festiwalu jest również rozbudzanie inwencji twórczej i odwagi w prezentacji twórczości, odkrywanie młodych talentów, uczenie właściwego współzawodnictwa.XXII Festiwal Pieśni Maryjnej w Garbowie - Cukrowni 2017 XXII Festiwal Pieśni Maryjnej w Garbowie - Cukrowni 2017

W jury konkursu, które obradowało pod przewodnictwem Grzegorza Konecznego, zasiedli: Zofia Górecka, Urszula Matejczuk, Anna Pacek, Maria Sikora, Robert Ostapiński i Kazimierz Firlej oceniając emisję głosu, dykcję, intonację, dobór repertuaru do możliwości wiekowych i wokalnych, stopień trudności prezentowanego utworu, bogactwo harmoniczno-metodyczne wykonywanych kompozycji.XXII Festiwal Pieśni Maryjnej w Garbowie - Cukrowni 2017

Po przesłuchaniach komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. W kategorii schole 1. miejsce przypadło scholi „Dzieci Boże” z parafii pw. św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM z Dzierzkowic, 2.- scholi z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraczewicach, a 3. ex aequo otrzymała schola „Perełki Maryi” z parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Kopciach oraz schola „Wesołe Nutki” z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Matczynie. Laureatem w kategorii solistów została Magdalena Góźdź z Lublina, 2. miejsce zajęła Alicja Lewicka z Lublina oraz Maria Kopińska z Nałęczowa a na 3. miejscu uplasowała się Natalia Lewicka z Lublina. Wśród chórów zwyciężył chór z parafii św Maksymiliana Marii Kolbego w Zezulinie. Wśród zespołów najlepiej zaprezentował się zespół rodziny Oponiów z parafii pw. NMP Królowej Polski w Jastkowie, 2. miejsce otrzymał Klub Seniora z parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Franciszka z Asyżu w Bychawie oraz zespół z parafii św. Sebastiana i NMP w Krasieninie, a  na 3. miejscu uplasowały się Koła Gospodyń Wiejskich z Przybysławic, Zagród i Piotrowic.

Wśród przybyłych gości nie zabrakło Posła na Sejm RP Jana Łopaty, w-ce starosty lubelskiego Roberta Wójcika oraz Zdzisława Niedbały z kancelarii Prezydenta Miasta Lublina.XXII Festiwal Pieśni Maryjnej w Garbowie - Cukrowni 2017

Festiwal zakończył się wręczeniem pucharów z wygrawerowanym logo festiwalu, dyplomów oraz nagród ufundowanych przez sponsorów. Bo w tej małej parafii każdy wygrywa, a dzięki darczyńcom nikt nie wyjeżdża z pustymi rękami.XXII Festiwal Pieśni Maryjnej w Garbowie - Cukrowni 2017