Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Boże Ciało 2016

W czwartek po uroczystości Trójcy Świętej obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Celebrację uroczystości rozpoczęliśmy od mszy św. o godz. 10.00. Eucharystię koncelebrowali ks. kan. Marian Szuba i ks. Damian Kwiatkowski – doktorant KUL, który jednocześnie wygłosił homilię.Boże Ciało w Garbowie - Cukrowni 2016Boże Ciało w Garbowie - Cukrowni 2016

Po komunii, wierni, zebrani w kościele wyruszyli za Najświętszym Sakramentem w procesji ulicami naszej miejscowości do czterech ołtarzy usytuowanych na terenie parafii. Ołtarze zostały zrobione przez poszczególnych parafian. Na przedzie niesiony był krzyż za nim obrazy, feretrony, chorągwie, ministranci, dzieci pierwszokomunijne, dzieci które sypały kwiatki i dzwoniły dzwoneczkami oraz kapłan z Najświętszym Sakramentem pod baldachimem. Kolejno podchodziliśmy do każdego ołtarza gdzie został przez kapłana odśpiewany fragment Ewangelii tematycznie związany z Najświętszym Sakramentem. Boże Ciało przypomina Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa.Boże Ciało w Garbowie - Cukrowni 2016Boże Ciało w Garbowie - Cukrowni 2016 Boże Ciało w Garbowie - Cukrowni 2016

Przy ostatnim ołtarzu odśpiewano uroczyste Te Deum oraz nastąpiło uroczyste błogosławieństwo.  Ks. proboszcz podziękował wszystkim, którzy uczestniczyli w uroczystości  Bożego Ciała.

2 czerwca zakończyła  się Oktawa Bożego Ciała, czyli okres ośmiu dni szczególnej łaski, podczas których po mszy świętej odbywały się procesje wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem.Boże Ciało w Garbowie - Cukrowni 2016

Parafianie wraz z kapłanem prosili Boga, aby otaczał swoja opieką łąki, pola, lasy i pozwolił im wydać obfite zbiory. Zostały poświęcone przyniesione wianki sporządzone z kwiatów i ziół leczniczych, które są symbolem ludzkiej pracy, a także utożsamiają dar Boży służący ludziom i wszelkim stworzeniom.

Odbyło się również błogosławieństwo dzieci, które wytrwale gromadziły się w czasie Oktawy Bożego Ciała na procesji sypiąc kwiaty.