Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

XXI Festiwal „AVE-MARIA”

     W parafii pw. Macierzyństwa NMP w Garbowie – Cukrowni już na stałe w kalendarium wydarzeń majowych wpisany jest Festiwal Pieśni Maryjnej „Ave Maria”, który stał się szczególnym sposobem szerzenia czci Maryi.

          Do jednej z najmniejszych parafii archidiecezji od 21 lat przybywa coraz większa rzesza uczestników festiwalowych zmagań. W tym roku 27 maja w Garbowie – Cukrowni gościło aż 329 wykonawców, którzy zaprezentowali wiele ciekawych i nowych aranżacji oddających klimat modlitwy i uwielbienia.XXI Festiwal Pieśni Maryjnej Garbów - Cukrownia 2016

          Festiwalową sobotę, jak zawsze, rozpoczęło nabożeństwo majowe pod przewodnictwem proboszcza ks. kan. Mariana Szuby, który przypomniał o prawdziwej istocie spotkania czyli modlitwie.XXI Festiwal Pieśni Maryjnej Garbów - Cukrownia 2016

          Organizatorzy tak trafnie ułożyli założenia programowe i regulamin, że do dzisiaj formuła konkursu nie zmieniła się. Celem festiwalu jest propagowanie piosenki religijnej jako formy ewangelizacji i jedności; prezentacja umiejętności i artystycznego dorobku wykonawców; ożywienie religijnego ruchu artystycznego; integracja środowiska młodzieży chrześcijańskiej poprzez wspólną pracę, a także rozwój intelektualny i duchowy organizatorów; nabywanie doświadczeń poprzez wspólne bezintetesowne i sumienne działania we wspólnocie; spotkanie wszystkich, którzy chcą przez muzykę i śpiew chwalić Boga i Maryję; pogłębienie i przeżywanie takich wartości jak wiara, kultura i dobre obyczaje, a także pokazywanie pracy i wysiłku, jaki należy włożyć, aby śpiewem i muzyką radować innych. Założeniem festiwalu jest również rozbudzanie inwencji twórczej i odwagi w prezentacji twórczości, odkrywanie młodych talentów, uczenie właściwego współzawodnictwa.Festiwal Garbów - Cukrownia 2016XXI Festiwal Pieśni Maryjnej Garbów - Cukrownia 2016

          W jury konkursu, które obradowało pod przewodnictwem Grzegorza Konecznego, zasiedli: Zofia Górecka, Urszula Matejczuk, Małgorzata Sanaluta, Maria Sikora i Robert Ostapiński oceniając emisję głosu, dykcję, intonację, dobór repertuaru do możliwości wiekowych i wokalnych, stopień trudności prezentowanego utworu, bogactwo harmoniczno-metodyczne wykonywanych kompozycji.XXI Festiwal Pieśni Maryjnej Garbów - Cukrownia 2016

          Po przesłuchaniach komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. W kategorii schole 1. miejsce przypadło scholi „Fidelis” z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Ludwinie, 2.- scholi „Dzieci Boże” z parafii św Stanisława BM w Dzierzkowicach, a 3. ex aequo otrzymała schola dzieci z „Oratorium” z parafii Macierzyństwa NMP w Garbowie-Cukrowni oraz schola z parafii NMP i św. Sebastiana z Krasienina. Laureatem w kategorii solistów została Maria Kopińska z Nałęczowa, 2. miejsce zajęła Anna Dziuba z miejscowości Kopcie, a na 3. miejscu uplasowały się Agnieszka Niezgoda z Niedrzwicy Dużej oraz Amelia Pasternak z parafii Macierzyństwa NMP w Garbowie – Cukrowni. Wśród chórów zwyciężył chór Parafii Dobrego Pasterza w Lublinie, tuż za nim uplasował się chór św. Maksymiliana z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Zezulinie, a 3. miejsce przyznano chórowi „Cantate-Deo” z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Borzechowie. Wśród zespołów najlepiej zaprezentował się zespół „Magnificat” z parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościła w Palikijach, 2. miejsce otrzymał zespół ze Szkoły Podstawowej w Niedrziwcy Dużej, a 3. miejsce zajęły „Perełki Maryi” z parafii  Niepokalanego Serca NMP w Kopciach.

W gronie sponsorów tegorocznego festiwalu znaleźli się: Starostwo Powiatowe w Lublinie, Urząd Gminy w Garbowie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Garbowie, Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Hurtownia spożywcza MN z Garbowa, Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Ryjek” s.j. Woźniak i spółka z Nasutowa, piekarnia T. Drozda, Bank Spółdzileczy Niemce filia w Garbowie, Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa z Garbowa, producent skoroszytów „File” z Garbowa.XXI Festiwal Pieśni Maryjnej Garbów - Cukrownia 2016

Festiwal zakończył się wręczeniem pucharów z wygrawerowanym logo festiwalu, dyplomów oraz nagród ufundowanych przez sponsorów. Bo w tej małej parafii każdy wygrywa, a dzięki darczyńcom nikt nie wyjeżdża z pustymi rękami.