Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Odpust naszej Mamy 2014

Msza św. na cmentarzu parafialnym w Garbowie - Cukrowni z okazji odpustu                                   U MATKI PIĘKNEJ MIŁOŚCIMsza św. na cmentarzu parafialnym w Garbowie - Cukrowni z okazji odpustu

     Kościół w Garbowie Cukrowni pw. Macierzyństwa NMP jest świadkiem życia tutejszej społeczności i centralnym miejscem, wokół którego skupia się całe życie mieszkańców.Msza św.  w Garbowie - Cukrowni z okazji odpustu 2014Msza św.  w Garbowie - Cukrowni z okazji odpustu 2014

      Święto parafii, przypadające w tym roku 12 października, przeżywane pod przewodnictwem ekonoma diecezji ks. Jarosława Orkiszewskiego i redaktora „Niedzieli” ks. Tadeusza Domżała, zgromadziło wokół ołtarza rzeszę wiernych składających Bogu dziękczynienie za kolejny rok obfitujący w błogosławieństwo i wstawiennictwo patronki.Msza św.  w Garbowie - Cukrowni z okazji odpustu 2014Msza św.  w Garbowie - Cukrowni z okazji odpustu 2014

     Wśród gości znaleźli się m.in.: poseł Jan Łopata, wicestarosta Robert Wójcik, prezes Zarządu Gminnego PSL w Garbowie Stanisław Garnek i zastępca wójta Gminy Garbów Małgorzata Sanaluta.Msza św.  w Garbowie - Cukrowni z okazji odpustu 2014Msza św. i procesja w Garbowie - Cukrowni z okazji odpustu 2014

    Gromadząc się na dorocznym odpuście, wierni zgłębiali prawdę o macierzyństwie Najświętszej Maryi Panny. Jak podkreślał ks. Jarosław Orkiszewski, katolicy przyjmują cztery dogmaty związane z Maryją: o dziewictwie Matki Bożej, o Jej Niepokalanym Poczęciu, Wniebowzięciu i Bożym macierzyństwie. W homilii kaznodzieja przywołał słowa maryjnej piosenki, tak często śpiewanej na festiwalach maryjnych w Garbowie: „Wspaniałą Matką zwą Ciebie ludzie, biegną po pomoc w trosce i trudzie, bo Ty pomagasz nam, ochraniasz nas i kochasz nas”. Jak podkreślał, Maryja jest Matką Boga, ale również stała się Matką każdego człowieka. – Za tę matczyną miłość, pomoc i obronę, w dzień odpustu parafialnego dziękujemy Maryi. Najpiękniej wyrażamy to przez modlitwę różańcową, by przez dar serca, dar siebie samego oddać jej chwałę i pod Jej opiekę się uciec – mówił ks. Orkiszewski.Msza św. i procesja w Garbowie - Cukrowni z okazji odpustu 2014Msza św. i procesja w Garbowie - Cukrowni z okazji odpustu 2014

      Ważnym elementem odpustowej Liturgii, która zgromadziła wielu parafian i gości, było wręczenie proboszczowi ks. Marianowi Szubie medalu „Mater Verbi”- przyznawanego przez Tygodnik Katolicki „Niedziela” osobom szczególnie zasłużonym w ewangelizowaniu przez media. Ks. Tadeusz Domżał wręczył Księdzu Proboszczowi dyplom, stułę oraz medal „Mater Verbi” – To wyraz wdzięczności za współpracę parafii z „Niedzielą” oraz wyraz uznania za osobiste zaangażowanie się w dzieło nowej ewangelizacji – podkreślał.Msza św. i procesja w Garbowie - Cukrowni z okazji odpustu 2014

 

    Uroczystości zakończyły się wystawieniem Najświętszego Sakramentu, odmówieniem Litanii Loretańskiej i procesją eucharystyczną.Msza św. i procesja w Garbowie - Cukrowni z okazji odpustu 2014

 

Msza św. i procesja w Garbowie - Cukrowni z okazji odpustu 2014