Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wniebowzjęcie NMP – dożynki 2014

Dożynki Garbów - Cukrownia 2014

Od ziarenka do bochenka

   Dożynki to uroczystość kończąca żniwa, głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze i w polskiej wsi. Pozwala nam na podsumowanie całorocznej pracy rolnika. To dla rolników i mieszkańców wsi wyraz wiary, miłości i wdzięczności za plony oraz błogosławieństwo w rolniczym trudzie. To wreszcie czas, by podziękować tym, którzy na te podziękowania zapracowali – rolnikom, bo jak mówił nasz wieki rodak Jan Paweł II „ Człowiek jest wieki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi…”Dożynki Garbów - Cukrownia 2014

          Dnia 15 sierpnia 2014 r. odbyły się w naszej parafii uroczystości dożynkowe. Jako dziękczynienie za zbiory i w intencji rolników Mszę św. O godz. 11.30 celebrował ks. Kan. Marian Szuba.Dożynki Garbów - Cukrownia 2014

          Starostowie dożynek Krystyna Radzik i Marcin Zarzeka  przynieśli i złożyli jako dar ołtarza bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów.Dożynki Garbów - Cukrownia 2014

          U stóp ołtarza, z wysokości którego ogarnia wszystkich zatroskany wzrok Matki, przedstawiciele wiosek przynieśli misternie wykonane ze zboża, kwiatów i ziół wieńce dożynkowe.Dożynki Garbów - Cukrownia 2014

          Ten owoc pracy i dzieła rąk ludzkich został wykonany przez mieszkańców Przybysławic: Krystynę Mańko, Krystynę Woch, Małgorzatę Bąk, Barbarę Korczak i Halinę Sołygę, oraz mieszkańców Zagród: Koło Gospodyń Wiejskich z Zagród pod przewodnictwem Małgorzaty Leszek.Dożynki Garbów - Cukrownia 2014

          Doniosłość tej uroczystej Mszy św. podkreślił śpiew Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Zagród .

Przed zakończeniem Najświętszej Eucharystii kapłan poświęcił rośliny, zioła i pierwociny ziemi, gdyż kościół katolicki tego dnia obchodzi także uroczystość Matki Bożej Zielnej.Dożynki Garbów - Cukrownia 2014Dożynki Garbów - Cukrownia 2014

Ostatnim elementem Mszy św. była procesja eucharystyczna, po której wszyscy zebrani, dożynkowym zwyczajem parafii dzielili się chlebem wypieczonym z tegorocznego ziarna.