Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wielki Post 2014

Misterium ZbawieniaNiedziela Palmowa w Garbowie - Cukrowni 2014

 

Jak podają wszystkie cztery Ewangelie, na około tydzień przed Zmartwychwstaniem Jezus przybył do Jerozolimy. Lud, widząc Go jadącego na niewielkim osiołku, wyszedł mu na spotkanie i witał z radością, kładąc na jego drodze szaty oraz gałązki.Niedziela Palmowa w Garbowie - Cukrowni 2014

Naszym parafialnym uroczystościom o godz. 11.30 przewodniczył ks. Marian Szuba, który poświęcił gałązki palmowe, następnie wysłuchaliśmy fragmentu Ewangelii o wjeździe Jezusa do Jerozolimy i w uroczystej procesji wokół świątyni weszliśmy do Kościoła.Niedziela Palmowa w Garbowie - Cukrowni 2014

Niedziela Palmowa jest nazwana również Niedzielą Męki Pańskiej, dlatego w czasie Eucharystii wysłuchaliśmy śpiewanej wesji Męki naszego Pana Jezusa Chrystusa wkonanej przez ks. Pawła Batorego, Zbigniewa Kolibskiego i Leszka Łuczywka.Niedziela Palmowa w Garbowie - Cukrowni 2014

Od Wielkiego Czwartku, który w tym roku przypadał 17 kwietnia, rozpoczęliśmy uroczyste obchody Triduum Paschalnego. 3 dni przed Zmartwychwstaniem Jezusa wspominaliśmy ustanowienie dwóch sakramentów: Kapłaństwa i Eucharystii, ten dzień jest wspomnieniem Ostatniej Wieczerzy. W tym dniu uroczystości celebrowali: ks. kan. Marian Szuba i ks. Paweł Batory. Pod koniec uroczystej Eucharystii przedstwiciele parafii złożyli kapłanom życzenia dziękując za ich ofiarną ale też i radosną posługę. Po Mszy św. przeniesiono Najświętszy sakrament do ciemnicy. Tam rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Wymownym znakiem odejścia Jezusa, który po Ostatniej Wieczerzy został pojmany, było ogołocenie centralnego miejsca świątyni, czyli ołtarza.Niedziela Palmowa w Garbowie - Cukrowni 2014

Wielki Piątek to dzień śmierci Pana Jezusa na Krzyżu. O godz. 16.00 w naszej garbowskiej parafii została odprawiona Droga Krzyżowa, a po niej rozpoczęło się Nabożeństwo Wielkopiątkowe. Liturgia składała się z liturgii Słowa Bożego, podczas której odśpiewana została Męka Pańska z podziałem na role, a następnie adoracja krzyża poprzez trzykrotne odsłonięcie ramion krzyża i ucałowanie. Po komunii świętej miała miejsce procesja do Grobu Pańskiego. Tam aż do rana adorowaliśmy Jezusa Eucharystycznego w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa.Ciemnica w Garbowie - Cukrowni 2014

Wielka Sobota to dzień ciszy i oczekiwania. Od godz. 8.00 błogosławione zostały pokarmy na stół Wielkanocny, a o godz. 17.00 rozpoczęła się Liturgia Wigilii Paschalnej. Przed kościołem kapłan poświęcił ogień, od którego zapalił paschał – światło świecy paschalnej.Ciemnica w Garbowie - Cukrowni 2014

Następnie mogliśmy usłyszeć orędzie Wielkanocne, po którym rozpoczęła się liturgiia słowa, bogata w czytania. Uczestniczyliśmy tego wieczoru także w Liturgii Chrzcielnej, oraz w Liturgii Eucharystycznej, którą zakończył uroczysty hymn Te Deum, a kapłan w obrzędach zakończenia wyśpiewał Alleluja.

O świcie w niedzielny poranek procesją rezurekcyjną oznajmiliśmy światu, że Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć.Grób Pana Jezusa w Garbowie - Cukrowni 2014

Ksiądz Proboszcz w homilii wzywał nas do bycia autentycznymi świadkami zmartwychwstania w zlaicyzowanym świecie. Wymaga to ciągłego pogłębiania wiary, jako osobistej relacji z osobą Jezusa. Przed błogosławieństwem ks. Marian podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w przeżycie Wielkieo Postu, a zwłaszcza Triduum Paschalnego. Złożył też wszystkim parafianom i gościom serdeczne życzenia.