Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wielkanoc

Przez Krzyż

      W Środę Popielcową, 25 lutego wraz z całym Kościołem rozpoczęliśmy okres wielkopostnej pokuty i nawrócenia. Przygotowywaliśmy się do niego poprzez czterdziestogodzinne nabożeństwo, adorując eucharystycznego Chrystusa, przepraszając go za popełnione grzechy. Wymowny obrzęd posypania naszych głów popiołem wprowadził nas w klimat wielkopostnych przeżyć, ukazał prawdę o przemijaniu życia doczesnego i potrzebę troski o życie duchowe, troski o swoje zbawienie. Wyjątkową okazją do podjęcia refleksji nad naszym życiem chrześcijańskim, okazją do wewnętrznej przemiany i nawrócenia był nasz udział w rekolekcjach wielkopostnych, które w dniach 26 – 29 marca wygłosił ks. Wiesław Lenart SAC, proboszcz parafii pw. Wieczerzy Pańskiej w Lublinie. Wielki Tydzień rozpoczął się w parafii obchodami Niedzieli Palmowej. Liturgia Niedzieli Palmowej miała uroczysty charakter. Mszę Św. o godz. 11.30 sprawował ks. kan. Marian Szuba, który poświęcił przyniesione przez wiernych gałązki palmowe, a także te, własnoręcznie wykonane przez dzieci, przepiękne palmy. Następnie wyruszyliśmy w procesji wokół Kościoła, z palmami w dłoniach i radosnym śpiewem na cześć Chrystusa Króla. Ważnym elementem celebry w tym dniu był także opis Męki Pańskiej, który śpiewali z podziałem na role: Józef Zwolak, Zbigniew Kolibski, Karol Lipiec, a także Józef Robak. Truduum Paschalne – jedyny okres w Kościele, gdy czas celebrowania Liturgii zrównuje się z czasem, w którym mają miejsce wydarzenia z życia Jezusa. W Wielki Czwartek, w parafii, o godz. 17.00 rozpoczęła się Msza Św. Wieczerzy Pańskiej, koncelebrowana przez ks. Mariana Szubę wraz z ks. Pawłem Batorym – doktorantem KUL. Podczas tej Eucharystii dzieci przygotowujące się do Sakramentu Komunii Św. odnowiły przyrzeczenia chrzcielne. Przez włożenie rąk na głowę dziecka, rodzice i rodzice chrzestni błogosławili im. Jako wdzięczność, dzieci uczyniły gest niezwykły, dziś zapewne rzadko spotykany, ucałowali ręce swoich rodziców. Przed zakończeniem Liturgii kapłani otrzymali od przedstawicieli dzieci, młodzieży, Akcji Katolickiej i Rady Parafialnej życzenia oraz kwiaty, a także zapewnienie o modlitwie w ich intencji. Na zakończenie Mszy Św. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ołtarza ciemnicy. Wieli Piątek Męki Pańskiej już od godz. 16.00 to moment rozpoczęcia celebracji nabożeństwa Męki Pańskiej, a następnie główne Nabożeństwo – Liturgia Wielkiego Piątku. W ciszy i skupieniu do ołtarza podeszli celebransi wraz ze służbą liturgiczną, po czym w pozycji prostracji trwali w modlitwie. Najważniejszą częścią Liturgii Wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża i Komunia Św. Podczas tej Liturgii Ks. Marian Szuba poświęcił krzyże dla młodzieży, która niebawem przystąpi do Sakramentu Bierzmowania. Ceremonia wręczenia krzyży była bardzo symboliczna. Na początku wyznanie wiary, potem rodzice ucałowali krzyże wręczane przez kapłana i przekazali je swoim dzieciom. Kandydaci do bierzmowania złożyli przyrzeczenia. Zakończenie Liturgii to uroczyste, procesyjne przeniesienie Najświętszego Sakramentu w monstrancji okrytej welonem do ołtarza Grobu Pańskiego. Wierni zgodnie z tradycją odśpiewali Gorzkie Żale. Następnie trwała całonocną adoracja przy grobie Pańskim, przygotowana przez poszczególne grupy parafialne oraz dzieci, młodzież i mieszkańców poszczególnych części parafii. W Wielką Sobotę o godz. 17.00 rozpoczęła się najpiękniejsza i najbardziej złożona Liturgia w całym roku liturgicznym. Rozpoczęła się od poświęcenia ognia i wniesienia do ciemnej świątyni zapalonego paschału. Ks. Paweł Batory odśpiewał radosne orędzie wielkanocne Exsultet. Po homilii nastąpiły obrzędy liturgii chrzcielnej. Poświęcono wodę poprzez zanurzenie w niej zapalonego paschału. Wierni odnowili przykazania chrzcielne. W niedzielny poranek Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 6.00 rano wyruszyliśmy z Najświętszym Sakramentem w uroczystą procesję rezurekcyjną po osiedlu śpiewając „Chrystus Zmartwychwstan jest…”

GALERIA

[nggallery id=2]