Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Triduum Paschalne

Triduum Paschalne 2010

       Obchody Wielkiego Tygodnia Męki Pańskiej rozpoczęła w Kościele Niedziela Palmowa, będąca przypomnieniem uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, gdzie udał się, by ostatni raz przed śmiercią świętować Paschę. O wjeździe Jezusa do Jerozolimy piszą wszyscy czterej Ewangeliści, co świadczy o tym, jak wielką rangę przywiązują do tego wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa. Uobecnieniem tych podniosłych wydarzeń z Ewangelii, 28 marca 2010 roku, w naszej parafii była uroczysta celebracja pod przewodnictwem ks. Pawła Batorego. Mszę świętą poprzedziła uroczysta procesja z gałązkami palmowymi. W trakcie Liturgii została odśpiewana Pasja. Aby podkreślić dramaturgię wydarzeń Ewangelia została odśpiewana z podziałem na role. Wykonywali ją Panowie: Józef Zwolak, Karol Lipiec, Zbigniew Kolibski i Józef Robak. Po Niedzieli Palmowej liturgia Kościoła wprowadza nas w tajemnicę Wieczerzy Pańskiej Wielkiego Czwartku, który rozpoczyna Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego, które jaśnieje jako szczyt całego roku liturgicznego Obchody Triduum Paschalnego zgodnie ze zwyczajem rozpoczęliśmy Mszą św. Wieczerzy Pańskiej, która odbyła się w Wielki Czwartek o godz. 17.00 i przeniosła nas do Wieczernika, gdzie Chrystus ustanowił ofiarę Eucharystyczną i Sakrament Kapłaństwa. Podczas tej Mszy świętej dzieci przygotowujące się do przyjęcia Sakramentu Komunii świętej wraz z rodzicami i rodzicami chrzestnymi odnowiły przyrzeczenia chrzcielne. Dzieci dziękowały także swoim rodzicom i chrzestnym za ich obecność w życiu postawioną na drodze do Boga. Po Komunii św. nastąpiło przeniesienie najświętszego Sakramentu do ciemnicy, gdzie wierni mogli w ciszy adorować Jezusa oczekującego na przyjęcie męki. Poprzez życzenia składane przez przedstawicieli parafii w tym dniu wyraziliśmy także naszą wdzięczność i szacunek wobec księdza proboszcza Mariana Szuby oraz służącego pomocą w tych dniach ks. Pawła Makarewicza – doktoranta KUL. Życzenia składały dzieci, młodzież, przedstawiciele chóru parafialnego, Akcji Katolickiej, Rady Parafialnej oraz Apostolstwa Modlitwy. W Wielki Piątek trwaliśmy przy Chrystusie podejmującym mękę i śmierć dla naszego zbawienia. Rozważaliśmy mękę Pańską a czyniąc gest ludzkiej miłości, jakim jest pocałunek, adorowaliśmy Krzyż Chrystusowy. Nabożeństwo wielkopiątkowe rozpoczęliśmy liturgią słowa, w której naczelne miejsce zajmuje opis Męki Pańskiej, uroczyście odśpiewany w naszym kościele. Po niej nastąpiła wyjątkowo uroczysta modlitwa powszechna, w której staraliśmy się pamiętać o wszystkich, bo wszystkich obmyła Krew Chrystusa przelana na krzyżu. Podczas liturgii Wielkopiątkowej młodzież przygotowująca się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania zobowiązała się do systematycznego uczęszczania na niedzielne Msze święte oraz odprawianie przez okres dwóch lat pierwszych sobót miesiąca i czuwań Fatimskich. Punktem szczytowym całej liturgii była adoracja Krzyża i wspólna Komunia święta. Ostania część Liturgii Męki Pańskiej to procesja do Bożego Grobu, gdzie uroczyście zostało przeniesione eucharystyczne Ciało Chrystusa do całonocnej adoracji. Czuwanie prowadziły: dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Przybysławicach wraz z katechetkami p. Kasią i P. Iwoną, młodzież KSM, Kółka Różańcowe z Przybysławic i Zagród, Akcja Katolicka i Apostolstwo Modlitwy. W Wielką Sobotę do południa można było poświęcić pokarmy na stół wielkanocny. Liturgię Światła Wigilii Paschalnej rozpoczęliśmy o godz. 17.00. Od ogniska rozpalonego przed kościołem ksiądz Paweł Makarewicz zapalił paschał, który wniósł do świątyni spowitej mrokiem, aby potem zapalić wszystkie światła. Po chwili zabrzmiało radosne orędzie wielkanocne – Exultet. Następnie miała miejsce liturgia Słowa, które tego dnia stanowiło obficie zastawiony stół dla wiernych słuchaczy, upamiętniając działanie Boga w całej historii zbawienia. Następną częścią liturgii było poświęcenie wody chrzcielnej. Po odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych nastąpiło poświęcenie wodą święconą. Ostatnim punktem liturgii Wigilii Paschalnej była celebracja Eucharystii. Od tej pory zabrzmiały także radosne pieśni wielkanocne. Po zakończeniu liturgii wierni jeszcze gromadzili się na czuwaniu, tym razem w radosnej nadziei wielkanocnego oczekiwania. W poranek Niedzieli Wielkanocnej na rezurekcji licznie zgromadzili się wierni z całej parafii oraz przybyli goście. Tradycyjnie od Grobu Pańskiego wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem, która przy śpiewie „Wesoły nam dzień dziś nastał” przeszła po osiedlu. Na czele tej procesji szli strażacy niosący krzyż z przewieszoną czerwoną stułą oraz figurę Zmartwychwstałego Chrystusa – znaki podkreślające największe święto w całym roku liturgicznym.

GALERIA ZDJĘC

[nggallery id=5]