Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pożegnanie abpa Życińskiego

Odszedł Pasterz nasz

      We czwartek 10 lutego 2011 roku zmarł nagle w Rzymie ks. abp Józef Życiński metropolita lubelski. Miał 62 lata. W sobotę i niedzielę nad trumną z ciałem abp. Życińskiego trwało modlitewne czuwanie w polskim kościele św. Stanisława w Rzymie przy via delle Botteghe Oscure. Mszy św. w intencji zmarłego przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Wzięli w niej udział m.in. kard. William Levada i kard. Zenon Grocholewski. W Polsce metropolitę lubelskiego wierni żegnali w Tarnowie, Chełmie i lublinie, gdzie odbyły się liturgiczne stacje pogrzebu metropolity. Najpierw odbyła się liturgiczna stacja pogrzebu w Tarnowie, gdzie abp. Życiński był przez siedem lat ordynariuszem diecezji tarnowskiej. We środę 16 lutego o godz. 18.00 w bazylice na Górze Chełmskiej została odprawiona Msza św. w intencji metropolity lubelskiego pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Józefa Wróbla. Modlitewne czuwanie wiernych zakończyło się ok. godz. 20.00, a trumna z ciałem biskupa została przewieziona do Lublina. Najpierw metropolitę lubelskiego pożegnali klerycy i księża zgromadzeni w seminarium duchownym. W czwartek o godz. 16.00 nastąpiło przewiezienie trumny do kościoła akademickiego KUL, gdyż Arcybiskup Józef Życiński był Wielkim Kanclerzem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i w imieniu władz kościelnych sprawował bezpośredni nadzór nad uczelnią. W jego intencji społeczność akademicka modliła się podczas Mszy św. w piątek o godz. 12.15, pod przewodnictwem prymasa Józefa Glempa. Później kondukt pogrzebowy przejechał Alejami Racławickimi, Krakowskim Przedmieściem i ul. Królewską do archikatedry lubelskiej. W kondukcie żałobnym metropolitę do archikatedry odprowadziło kilkanaście tysięcy wiernych. Przed katedrą modlitwy w jego intencji odmówili naczelny rabin Polski, Michael Schudrich i imam Nidal Abu Tabaq. Biskupi pomocniczy przewodniczyli Mszom św. żałobnym: bp Artur Miziński z udziałem młodzieży, a bp Józef Wróbel z udziałem osób życia konsekrowanego. Od godz. 20.30 rozpoczęło się całonocne czuwanie modlitewne. Archidiecezja lubelska pożegnała swego metropolitę w sobotę 19 lutego o godz. 11.00. Trumna z ciałem arcybiskupa ustawiona została przed prezbiterium. Położono na niej księgę Ewangelii, mitrę biskupią oraz paliusz – taśmę ozdobioną krzyżami, zakładaną na ramiona – symbol władzy metropolity. Jeszcze przed rozpoczęciem liturgii pogrzebowej prezydent Bronisław Komorowski odznaczył pośmiertnie abpa Józefa Życińskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności duszpasterskiej oraz osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej, za chrześcijańskie świadectwo humanizmu i tolerancji.” Żałobnej mszy przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore, a homilię wygłosił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. „Odszedł człowiek wierny Bogu, otwarty na współczesny świat i jego problemy, po ludzku spracowany, potrzebny Kościołowi, Polsce i światu” – mówił kardynał Nycz. Kaznodzieja zauważył, że zmarły wszystko podporządkował swemu największemu powołaniu – biskupstwu. „Chciał żyć intensywnie i krótko – często o tym mówił” – kontynuował kard. Nycz. Administrator archidiecezji lubelskiej odczytał telegram kondolencyjny Benedykta XVI. Pod koniec nabożeństwa prof. Władysław Bartoszewski odczytał list kondolencyjny premiera Donalda Tuska. Zmarłego metropolitę lubelskiego pożegnał także w imieniu środowisk naukowych rektor KUL, ks. prof. Stanisław Wilk. Ponadto słowa pożegnania wypowiedzieli przedstawiciele duchowieństwa, wspólnot życia konsekrowanego, młodzieży, niepełnosprawnych oraz przedstawiciele władz lokalnych. Do pożegnań przyłączył się prawosławny arcybiskup lubelski i chełmski Abel. Żegnając arcybiskupa, kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej, przypomniał, że abp Życiński należał do tego gremium od roku 1994. Był na wszystkich jego posiedzeniach i zawsze wniósł swój wkład. W imieniu Konferencji Episkopatu Polski Zmarłego pożegnał abp Józef Michalik. W uroczystościach pogrzebowych wzięły udział najważniejsze osoby życia publicznego i Kościoła w Polsce. Bardzo licznie reprezentowany był Episkopat Poski. Obecni byli też duchowni z USA, Włoch, Niemiec, m.in. o. Karl Schauer OSB, superior bazyliki w Mariazell, oraz rabin Burt Schuman, naczelny rabin Belt Polska. Końcowej części uroczystości pogrzebowych przewodniczył metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz. Po Mszy św. ciało abp Józefa Życińskiego zostało wyprowadzone z kościoła do krypty, gdzie zostało złożone do grobu. Trumna z ciałem spoczęła obok zmarłego w 1945 r. bp. Mariana Fulmana i zmarłego w 1974 r. bp. Piotra Kałwy. Do sarkofagu, w którym spoczęła trumna z ciałem metropolity lubelskiego, został złożony dokument zwany „rogito” – „o śmierci i pogrzebie świętej pamięci Arcybiskupa Józefa Mirosława Życińskiego” podpisany m.in. przez nuncjusza apostolskiego w Polsce, biskupów pomocniczych archidiecezji lubelskiej i proboszcza archikatedry w Lublinie. Na sarkofagu wyrzeźbiono herb arcybiskupi oraz dewizę biskupią abp Życińskiego „W Duchu i prawdzie.” Na zakończenie uroczystości hejnalista odegrał hejnał miasta Lublina. Wielotysięczne rzesze wiernych zgromadziły się przed świątynią, gdzie ustawiono telebimy, na których można było oglądać transmisję uroczystości.

Parafia Macierzyństwa NMP Garbów – Cukrownia | Pożegnanie abpa Życińskiego