Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

I Komunia św.

U źródeł radości

       W niedzielę 1 maja 2011 roku podczas uroczystej Mszy św. o godz. 10.30 grupa 26 dzieci przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej. Przygotowania do tej niezwykłej uroczystości, jak co roku, trwały przez cały rok szkolny. Już od jesieni ubiegłego roku wszystkie dzieci miały specjalne spotkania katechetyczne. Dzieci uczestniczyły w niedzielnych Mszach św., podczas których zostały poświęcone różańce i medaliki, otrzymały Pismo Święte oraz odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Okres przygotowań zakończył się indywidualnym egzaminem, na którym ks. proboszcz zadawał pytania z zakresu Małego Katechizmu. Wszystkie dzieci egzamin zdały znakomicie. 30 kwietnia wszystkie dzieci wraz ze swoimi rodzicami przystąpiły do sakramentu pokuty. Następnego dnia, ubrane w odświętne alby, wraz ze swoimi rodzinami zgromadziły się przed kościołem. Po chwili wszyscy weszli do świątyni, gdzie uroczyście zostali powitani przez Księdza Proboszcza. Rozpoczęła się uroczysta Msza św. celebrowana przez ks. kan. Mariana Szubę, który jednocześnie wygłosił słowo Boże. O dobrym przygotowaniu dzieci świadczyło czynne uczestnictwo w Mszy św., kiedy to czytania, modlitwa wiernych, jak też śpiewy mszalne wykonywane były właśnie przez nie. Podczas uroczystości dzieci złożyły w darze ołtarza dwa plakaty okolicznościowe na okres zwykły oraz biały ornat. Chwila przyjęcia Najświętszego Sakramentu była wielkim przeżyciem dla dzieci, ich rodziców, zebranych gości oraz nauczycieli. Wspaniałą atmosferę podkreślał wystrój świątyni i piękny śpiew dzieci. Na zakończenie Mszy św. nastąpił moment, w którym pociechy jakże pięknie dziękowały Księdzu Proboszczowi za niewymierny trud włożony w ich przygotowanie do przyjęcia Chrystusa. Następnie głos zabrali rodzice. Radość ich była tym większa, z tego powodu, że dzieci przystąpiły do I Komunii św. w dniu beatyfikacji Jana Pawła II. Na zakończenie dzieci otrzymały chlebki, którymi już podczas uroczystości w domu podzieliły się z rodziną. Pierwszą Komunię Świętą zakończył Biały Tydzień. Nawiązuje on do tradycji katechumenatu z pierwszych wieków Kościoła, kiedy nowo ochrzczeni przez tydzień po chrzcie św. nosili białe szaty. Symbolizuje czystość duchową, gotowość do przyjęcia sakramentu i podtrzymuje nastrój święta. We środę 4 maja wraz z rodzicami dzieci udały się do Krakowa Łagiewnik, gdzie w Kaplicy Miłosierdzia Bożego ks. proboszcz odprawił Mszę świętą. Następnie w Krakowie zwiedziły Bazylikę Mariacką, Wawel, grób prezydenta Kaczyńskiego oraz rynek główny, wokół którego skupiają się najważniejsze zabytki Krakowa takie jak Sukiennice, Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza, Kościół św. Wojciecha oraz mnóstwo zabytkowych kamienic.

Parafia Macierzyństwa NMP Garbów – Cukrownia | I Komunia św.