Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dożynki

       Każdego roku, z okazji zakończenia żniw Polska wieś dziękuje Bogu za polony, prosząc jednocześnie o błogosławieństwo dla swojej pracy. Nieodzownym elementem dziękczynienia za plony są przygotowane z wielką starannością wieńce dożynkowe. Wieńce dożynkowe, które mamy okazję co roku podziękować to nie tylko symboliczny wyraz wiary, miłości, wdzięczności Bogu, ale również niezwykłe dzieła sztuki ludowej. 15 sierpnia 2009 roku podczas uroczystej Mszy św. o godz. 11,30 w naszej świątyni, odbyły się Kościelne Uroczystości związane ze świętem Wniebowzięcia N.M.P. . Ks. Kan. Marian Szuba, sprawujący ofiarę Mszy św. , w swojej homilii powiedział m.in. „Jesteśmy mocno związani z kultem maryjnym, święto to jest mocno wpisane w sierpień, czyli czas pielgrzymek, a w tradycji polskiej jest nazwane świętem Matki Bożej Zielnej. Święci się wtedy kwiaty, zioła, kłosy zbóż, a w szczególny sposób dziękuje się Bogu za dary ziemi.” Na zakończenie Ks. Proboszcz podziękował wszystkim rolnikom za trud ich pracy oraz za wieńce dożynkowe, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców.

[nggallery id=4]