Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ave Maria 2012

„Ave Maria” po raz 17.

       Muzyka religijna to nie tylko podniosłe pieśni wykonywane podczas nabożeństw – sporo w niej inspiracji z innych popularnych nurtów. O tym, jak różnorodne mogą być takie utwory, mogła się przekonać publiczność i uczestnicy XVII Festiwalu Pieśni Maryjnej w Garbowie – Cukrowni, gdzie narodziła się jego idea. Tegoroczny festiwal odbył się 26 maja, rozpoczynając się nabożeństwem majowym pod przewodnictwem Księdza Proboszcza Mariana Szuby, głównego pomysłodawcy a jednocześnie organizatora tej tak wspaniałej na terenie naszej gminy imprezy. Idea festiwalu pozwala przede wszystkim na zaprezentowanie w duchu chrześcijańskim, poprzez muzykę i śpiew ku czci Matki Bożej, warsztatu artystycznego uczestników. Do muzycznej rywalizacji przystąpiło ponad 190 wykonawców, z archidiecezji lubelskiej i spoza jej granic, którzy zaprezentowali wiele ciekawych, nowych aranżacji, oddających klimat modlitwy i uwielbienia. Każdy z wykonawców prezentujący dwa utwory sakralne, w tym jeden maryjny, był oceniany przez jury w składzie: Zofia Górecka, Urszula Matejczuk, Anna Pacek, Maria Sikora, Kazimierz Firlej-wójt Gminy Garbów oraz Jan Łopata – Poseł na Sejm RP pod przewodnictwem Roberta Ostapińskiego. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom wokalny. Założeniem tegorocznego festiwalu było przyznanie tylko wyróżnień, ze względu na wyjątkowy dzień – Dzień Matki, dlatego dedykowany był Maryi i mamom. Wśród solistów wyróżnienia otrzymali: Matyjewicz Dominika i Klaudia ze Świdnika Dużego, Nawrotek Michalina i Magda z parafii Matki Bożej Różańcowej z Puław, Fryc Wiktoria z Niedrzwicy Dużej. W gronie wyróżnionych scholi znalazły się „Arkus” z parafii NMP Królowej Polski z Jastkowa, „Improwizacja” z parafii MBNP z Lubartowa, „Perełki Maryi” z parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny z miejscowości Kopcie oraz „Lauretki” z parafii w Garbowie – Cukrowni. Wykonawcy zostali uhonorowani oryginalnym, pięknym trofeum z wygrawerowanym logo festiwalu, wielobarwnym dyplomem oraz kompletem upominków ufundowanych przez sponsorów. Gościem honorowym tegorocznego festiwalu była Monika Grajewska – znana wokalistka, kobieta o niezwykłym głosie. Ks. bp Zawitkowski porównał jej śpiew do majowego słowika, niebieskiego skowronka. Ci, którzy go słuchają, mówią niejednokrotnie, że dzięki niej lepiej robi się im na duszy i są bliżej Pana Boga. Podczas festiwalu wykonywała pieśni ku czci Błogosławionego Jana Pawła II ze swojej ostatniej płyty „Subito Santo”, a także innych albumów. I choć festiwal trwał tylko jeden dzień, to w parafii mogliśmy posłuchać jej pięknego śpiewu jeszcze kolejnego dnia, podczas niedzielnych Mszy św. Zapytałam, obecnego podczas festiwalu, ks. mgr lic. Michała Łukasika z diecezji sandomierskiej, co sprawia, że od wielu lat przyjeżdża wraz z młodzieżą z diecezji sandomierskiej na festiwal właśnie do parafii w Garbowie – Cukrowni? Odpowiedział: „Od kilku lat przyjeżdżam do Garbowa – Cukrowni na Festiwal Pieśni Maryjnej. Pierwszy raz przyjechałem z parafii Gościeradów z zespołem „ Angelus” i solistkami, w następnych latach przyjeżdżała też druga schola „ Dzieci Maryi”. Był to właściwie debiut grup parafialnych na tego typu spotkaniu i trzeba przyznać, że młodzież i dzieci bardzo chętnie każdego roku do Garbowa przyjeżdżały. Przyciąga tutaj klimat piosenki i pieśni maryjnej, różnorodność wykonań nawet znanych utworów, atmosfera stworzona przez organizatorów na czele z ks. Marianem oraz docenienie wszystkich wykonawców, nikt z Festiwalu nie wyjeżdża z pustymi rękami a nagród czasem trudno udźwignąć jednej osobie. Uważam, że ważnym jest stały termin spotkania, ostatnia sobota maja, można więc z wyprzedzeniem zarezerwować sobie czas na spotkanie. Udziałem w Festiwalu w Garbowie rozpoczynaliśmy sezon festiwalowy, uczestnicząc następnie w różnych przeglądach nie tylko w Archidiecezji Lubelskiej ale i w różnych miejscach w Polsce. Obecnie drugi raz przyjechałem z wykonawcami z mojej nowej parafii w Kopciach. Choć od Garbowa dzieli ją 170 km. to nie wyobrażam sobie tutaj nie być i nie pokłonić się Matce Bożej pieśnią i wspólnym przeżywaniem wiary. „Amicus” i „Perełki Maryi” z niecierpliwością czekały na wyjazd, choć podróż trwała 3 godziny, wróciły do domu szczęśliwe, prezentując w niedzielę w Kościele Parafialnym w Kopciach wspaniałe puchary, dyplomy i nagrody, śpiewając piosenki festiwalowe, obiecując wrócić do Garbowa za rok.” A moim zdaniem dla młodych ludzi każdy festiwal to okazja do dania czegoś z siebie, wyzwala z egoizmu, uczy współpracy w gronie rówieśników i pracowitości, uwalnia ogromny potencjał pomysłów, kształtuje osobowość i odpowiedzialność. To wszystko pomaga stawać się młodym ludziom bardziej szlachetnymi i otwartymi na innych. W gronie sponsorów tegorocznego festiwalu znaleźli się: Starostwo Powiatowe w Lublinie, Urząd Gminy w Garbowie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Garbowie, Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Ryjek” s.j. Woźniak i spółka z Nasutowa, Piekarnia T. Drozda, Bank Spółdzielczy w Garbowie, Spółdzielnia Rolniczo – Handlowa w Garbowie, Producent skoroszytów „File” z Garbowa oraz tygodnik katolicki „Gość Niedzielny”. Festiwal spełnia swoją rolę także poprzez rozwijanie różnych form pieśni maryjnej, wymianę doświadczeń jak i samo spotkanie, które mobilizuje jego uczestników do wyszukiwania i tworzenia ciekawego repertuaru związanego z kultem Matki Bożej. Anna Michalska.

Parafia Macierzyństwa NMP Garbów – Cukrownia | Ave Maria 2012

Parafia Macierzyństwa NMP Garbów – Cukrownia | Ave Maria 2012